8 września 2021 16:19

Tradowo na Wyspach: Emma Twyford prowadzi „Mercia Wall” E8 6c

Odważnie wspinają się dziewczyny na Wyspach. Sporo fajnych dróg sieknęła tego lata Brytyjka Emma Twyford, na czele z Mercia Wall E8 6c na Stennis Ford w Pembroke.

Emma Twyford, na "Mercia Wall" E8 6c, Stennis Ford, Pembroke

Emma Twyford, na “Mercia Wall” E8 6c, Stennis Ford, Pembroke (fot. Ray Wood)

***

Najpierw było From a Distance E7 6c*, później flesz na Always the Sun E7 6c i teraz Mercia Wall E8 6c. Ostatnia z dróg, autorstwa Dave’a Pickforda, ciągnie się na wysokość 50 metrów i jest wariantem prostującym startu do drogi Deutschland Nicht über Alles.

Emma Twyford:

Wymyśliłam dwa sposoby na zrobienie kruksa, ale zdecydowałam się na bardziej bezpieczną opcję, po małych chwytach (na zdjęciu). W tej podróży chodziło o odnalezienie mentalnej gry i jestem zadowolona z tego, jak się wspinam, wygląda na to, że wróciła!

Twyford należy do czołówki kobiecego wspinania na Wyspach, także tej tradowej. W 2018 roku poprowadziła między innymi Once Upon a Time in the Southwest E9 6c Dave’a Birketta w Dyers Lookout – podobnie długą i techniczną linię jak tytułowa Mercia Wall. Emma jest też pierwszą Brytyjką, która wspięła się na drogę sportową o trudnościach 9a – w 2019 roku padło Big Bang w Lower Pen Trwyn.

* From a Distance E7 6c pokonała niedawno onsajtem liderka brytyjskiego tradu Hazel Findlay. W czerwcu br. Hazel powtórzyła też walijski klasyk – Muy Caliente E9 6c.

źródło: Instagram, ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum