15 września 2021 13:03

Nowy, ryzykowny trad Dave’a MacLeoda na Ben Nevis: „Mnemosyne” E9 6c

Sporo dzieje się ostatnio na Wyspach. Powstają trudne, ryzykowne drogi – do takich zalicza się z pewnością nowa szkocka linia Dave’a MacLeoda, Mnemosyne E9 6c na Ben Nevis.

Dave MacLeod na "Mnemosyne" E9 6c, Ben Nevis

Dave MacLeod na “Mnemosyne” E9 6c, Ben Nevis (fot. arch. Dave MacLeod)

***

Dave MacLeod:

Lata temu Steve McClure wspomniał, że widział ekstremalny i niebezpiecznie wyglądający projekt na Titan’s Wall, na północnej ścianie Ben Nevis. Spędziłem wiele czasu na górze, wspinając się w innym miejscu, i nigdy nie zwróciłem uwagi na tę część ściany.

Od tamtego czasu Szkot intensywnie myślał o wspomnianym projekcie. Ba, jak mówi – zdał sobie sprawę, że dopóki go nie zrealizuje, nie będzie w stanie kontynuować dalszej eksploracji Ben Nevis. Droga jest oczywiście z gatunku tych ryzykownych, trzeba się liczyć z możliwością walnięcia w półkę. Same trudności techniczne MacLeod ocenia na około 8a, tyle że problemem jest tu przede wszystkim kiepska i niepewna asekuracja. Żeby było bezpieczniej trzeba ją maksymalnie zagęścić, z kolei zakładanie jej w środku trudnej, palczastej sekwencji jest kłopotliwe i czasochłonne – to według Szkota z pewnością zwiększa trudności.

Poniżej na filmie Dave MacLeod prezentuje z detalami swoją nową drogę. Widać też, jaką taktykę przyjął podczas prowadzenia:

***

Dave MacLeod był gościem 18. Krakowskiego Festiwalu Górskiego, przy tej okazji prezentowaliśmy w pigułce dorobek znakomitego Szkota.

Patrz też: Nowe E10 Dave’a MacLeoda – “Mind Riot” na Binnein Shuas (2019)

źródło: ukclimbing.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum