13 września 2021 17:41

Gruzini pokonali północno-zachodnią ścianę dziewiczego Saraghrar NW (7300 m)

Mocny gruziński team (Archil Badriashvili, Baqar Gelashvili i Giorgi Tepnadze) pokonał dziewiczą północno-zachodnią ścianę Saraghrar NW (7300 m) i dokonał pierwszego wejścia na ten wierzchołek. Zespół dotarł już do bazy.

Masyw Saraghrar z imponującą północno-zachodnią skalną ścianą (fot. Hussein Ahmed)

Masyw Saraghrar z imponującą północno-zachodnią skalną ścianą (fot. Hussein Ahmed)

Saraghrar jest czwartym co do wysokości szczytem Hindukuszu. Znajduje się w północnym Pakistanie w pobliżu granicy z Afganistanem. Szczyt ma 5 wyraźnych wierzchołków, najwyższy jest NE (7349 m). Pierwszego wejścia dokonali w 1959 roku członkowie ekspedycji włoskiej: Fosco Maraini, Franco Alletto, Paolo Consiglio, Betto Pinelli i Giancarlo Castelli. Do dzisiaj tylko wierzchołek NW (7300 m) masywu Saraghrar pozostawał niezdobyty.

Skalna ściana północno-zachodnia i wierzchołek NW przed laty były atakowane przez kilka katalońskich ekspedycji (1975, 1977, 1982).

Giorgi Tepnadze,Baqar Gelashvili i Archil Badriashvili (fot. Hussein Ahmed)

Giorgi Tepnadze,Baqar Gelashvili i Archil Badriashvili (fot. Hussein Ahmed)

Gruzini stanęli na szczycie 10 września, a dzisiaj dotarli do bazy. Z niecierpliwością czekamy na szczegóły tego przejścia. Podobnie jak w przypadku Piku Wojskowych Topografów, to na pewno jedno z ciekawszych dokonań w górach wysokich w tym roku.

Trzeba dodać, że to doświadczony zespół, wybierający za cele techniczne wspinaczki. W 2017 roku wytyczyli nową drogę na Larkya Main (6425 m), ogłaszając ją pierwszą gruzińską drogą w Himalajach.

W 2020 roku Tepnadze i Badriashvili  przeszli nową drogę na północno-zachodniej ścianie Uszby (4710 m). Nie uciekają też od wysokości, rok wcześniej ta dwójka weszła na Nanga Parbat.

Źródło: explorersweb, wikipedia

PS Bardzo możliwe, że Gruzini okażą się ratunkiem dla himalaistów uwięzionych na Rakaposhi. Zespół już wyraził chęć uczestniczenia w akcji. Są zaaklimatyzowani, co może się okazać niezwykle cenne dla powodzenia i bezpieczeństwa działań.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum