1 września 2021 19:46

Anna Tybor wyrusza na Manaslu po swój pierwszy zjazd z ośmiotysięcznika!

Anna Tybor rusza w Himalaje! Już w najbliższą niedzielę, 5 września, startuje wyprawa Dream Line Manaslu 8163. Polska skialpinistka zamierza zdobyć ósmą górę świata bez użycia dodatkowego tlenu, by następnie zjechać z niej na nartach, czego nie dokonała jeszcze żadna kobieta.

Anna Tybor (fot. Materiały prasowe Anna Tybor Dream Line Manaslu 8163)

Anna Tybor (fot. Materiały prasowe Anna Tybor Dream Line Manaslu 8163)

Manaslu jest pierwszym ośmiotysięcznikiem, na który Tybor będzie się wspinać. 29-letnia zakopianka długo dążyła do spełnienia tego marzenia, przez kilkanaście lat zdobywając doświadczenie górskie i sportowe od Tatr, przez Alpy, po Kaukaz i Pamir. W tym ostatnim osiągnęła swój najwyższy dotąd szczyt.

Zjazd na nartach z liczącego 7134 m Piku Lenina uniemożliwiła jednak pogoda. Wiatr wywiał spod wierzchołka śnieg odsłaniając skały. Poza tamtym szczytem w górach wysokich Tybor wspinała się też zimą na Kazbek i Piz Bernina, zajęła II miejsce w biegu Elbrus Race prowadzącym na najwyższy szczyt Kaukazu, a na Mont Blanc wbiegła z Les Houches w 6 godzin i 15 minut.

Ale przede wszystkim osiągała szczyty w ramach zawodów skialpinistycznych wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Startowała w mistrzostwach świata i w najbardziej ekstremalnych zawodach w narciarstwie wysokogórskich, takich jak Pierra Menta, Trofeo Mezzalama, Adamello Ski Raid.

Była piąta zarówno w mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, wygrywając m.in. w Pucharze Pilska i prestiżowym Memoriale Piotra Malinowskiego.

Górską pasję, miłość do nart i sportowe zacięcie odziedziczyła po rodzicach. Mamie, która jest czynną przewodniczką tatrzańską i tacie, który był międzynarodowym przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR. Jako jeden z pierwszych Polaków Jan Tybor startował także w skialpinistycznych zawodach w Alpach. Anna kontynuuje jego drogę nie tylko na nartach, ale i w ratownictwie górskim. Od kilku lat, mieszkając we włoskim Livigno, służy w tamtejszym Soccorso Alpino. W Alpach spędza na nartach siedem miesięcy w roku, przez pozostałe trenuje biegając po górach i wspinając się na nie, uprawia też kolarstwo górskie i szosowe. Czas na trening i pasję dzieli z pracą w zawodzie architekta.

Przed Anną narciarski szlak na Manaslu przecierał Andrzej Bargiel, któremu zła pogoda pokrzyżowała jednak plan pełnego zjazdu z wierzchołka do bazy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pierwszymi Polakami, a zarazem pierwszymi zimowymi zdobywcami szczytu byli także zakopiańczycy, ratownicy TOPR-u Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski.

Anna Tybor Dream Line Manaslu 8163

Anna Tybor Dream Line Manaslu 8163

Zespół wyprawy Dream Line Manaslu 8163 uzupełnią dwaj doświadczeni włoscy przewodnicy górscy UIAGM z Bormio, Marco Majori i Federico Secchi oraz fotograf Piotr Drzastwa. W niedziele cała czwórka wyląduje w Katmandu, w połowie września po trekkingu do bazy rozpocznie działalność górską, która potrwa około trzy tygodnie. Wyprawa zakończy się w połowie października.

Sponsorem głównym wyprawy Anny Tybor na Manaslu jest Revolt Energy. Partnerami wyprawy zostali także Polar Sport – Twój Sklep Górski, Salomon, Pajak, Julbo, LyoFood i La Mano. Patronem medialnym jest RMF FM.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum