34 metry szczęścia. 25 września startuje Memoriał Iwony Buczek

Tak o obiekcie wspinaczkowym „Kielich” w Lubinie mówił jeden z uczestników Memoriału Iwony Buczek we wspinaniu na trudność. Kolejna edycja imprezy już 25 września. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe. Zapraszamy do udziału.

Od ośmiu lat spotykają się w Lubinie miłośnicy wspinaczki z różnych stron Polski (Krakowa, Katowic, Tarnowa, Wrocławia, Poznania i wielu innych miast). Organizatorem Memoriału jest Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie, które w tym roku świętuje 25. rocznicę powstania.

Marcin Królak, prezes Stowarzyszenia, zachęca:

Kochamy góry i wspinaczkę. Chcemy tę miłość zaszczepić w młodych ludziach. Dla nas, nic nie może równać się z satysfakcją pokonania własnych słabości. Tych rzeczywistych, fizycznych, ale i barier mentalnych w chwili stanięcia na szczycie. Nie ma znaczenia czy to jest Kielich, góry Polski czy Cho Oyo. Każdy ma własne cele i marzenia, ważne, aby je realizować.

Memoriał Iwony Buczek, Kielich

Memoriał Iwony Buczek, Kielich (fot. materiały organizatora)

Stowarzyszenie przeszkoliło już ponad tysiąc adeptów wspinaczki. Organizowało zawody regionalne, krajowe i międzynarodowe z udziałem najlepszych, polskich sportowców. „Kielich Masters” czy Memoriał Iwony Buczek to prestiżowe rywalizacje porównywane do Mistrzostw Polski. Członkowie Stowarzyszenia wciąż szukają nowych wyzwań i miejsc do uprawiania sportów górskich. Tak trafili na grecką wyspę Karphatos. Śmiało można powiedzieć, że to drugi dom SMG. Stworzyli tu jako wolontariusze kilkaset dróg wspinaczkowych, które przyciągają w to piękne miejsce wspinaczy z całego świata. Na co dzień Stowarzyszenie zaprasza do Lubina, w którym ma obiekt wspinaczkowy „Kielich”.

Stanisław Barabaś z Zarządu Stowarzyszenia:

Kielich to niedoszła wieża ciśnień. Ma 34 metry wysokości i 7 dróg wspinaczkowych o zróżnicowanej trudności. Na wysokości 19 metrów ściana przewiesza się na 15 metrów, tworząc charakterystyczny kształt. To wymagający i ciekawy dla wspinaczy obiekt, dlatego chętnie mierzą się z nim nawet doświadczeni zawodnicy. W ubiegłym roku w Memoriale uczestniczyły siostry Ola i Natalia Kałuckie. Natalia jest aktualną mistrzynią świata w czasówce!

Podczas Memoriału o wysoki poziom dróg, zapewniający wielkie emocje nie tylko zawodnikom, ale i widzom imprezy dba ekipa Marcina Wszołka, czołowego routesettera, układającego drogi w zawodach Pucharu Świata.

Marcin Królak:

Umiejętności wspinaczkowe zawodników są coraz wyższe, przekonaliśmy się o tym w ubiegłym roku podczas finału mężczyzn, który zakończył się honorowym zwycięstwem aż 7 zawodników. To wyzwanie dla Marcina. Wiemy, że już myśli, jak skomplikować życie zawodników na VIII Memoriale. Przygotujcie się. Łatwo już było :).

Memoriał Iwony Buczek

Memoriał Iwony Buczek (fot. TR)

A na zwycięzców czekają wysokie nagrody finansowe (pula ponad 6 tysięcy) i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Zawody mają charakter otwarty, towarzyski, bez strefy. Odbywają się w czterech kategoriach: kobiet, mężczyzn, dziewczynek i chłopców. Prowadzona jest także klasyfikacja najlepszego zawodnika/zawodniczkę Gminy Lubin oraz najlepszego zawodnika/zawodniczkę reprezentującego Stowarzyszenie Miłośników Gór. W czasie eliminacji zawodnicy mają do pokonania po 2 drogi eliminacyjne (z dolną asekuracją), w finale przechodzą 1. drogę. W kategorii Dzieci – pierwsza droga z górną, druga z dolną asekuracją. Każdemu z uczestników przypada jedna próba na pokonanie drogi. Finał rozgrywany jest wśród tych, którzy pokonają drogę eliminacyjną.

Memoriał ma, poza uczczeniem pamięci Iwony Buczek i rywalizacji sportowej, także inne ważne cele. Popularyzację sportów górskich, integrację społeczności wspinaczy, aktywizację sportową dzieci i młodzieży.

Stanisław Barabaś:

W tym roku przeprowadzimy, po raz drugi, otwarte warsztaty wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością pod hasłem „SZCZYT ODWAGI”. Organizujemy je we współpracy z WTZ „Promyk” i „Słoneczko” w Lubinie. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal. Jesteśmy bowiem przekonani, że sama próba i przełamanie własnego lęku zasługuje najwyższe uznanie. Warsztaty odbędą się 27 września 2021 r. Przyjdźcie im pokibicować.

Tradycyjnie już Memoriałowi będzie towarzyszył Meeting High’linowy.

Memoriał organizowany jest pod Honorowym Patronatem Polskiego Związku Alpinizmu oraz patronatami medialnymi Radia ESKA, Radia Elka, zmiedzi.pl, miedziowe.pl, e-legnickie, wspinanie.pl, brytan.pl.

Jeżeli nie możecie przyjechać do Lubina, zapraszamy do śledzenia Memoriału podczas relacji na żywo na profilu FB/MemorialIwonyBuczek.

Formularz rejestracyjny znajdziecie tutaj.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum