14 września 2021 12:39

30 lat „Action Directe”, drogi ciągle trudnej

30 lat temu, 14 września 1991 roku, Wolfgang Güllich poprowadził Action Directe, pierwszą na świecie i najsłynniejszą drogę o trudnościach 9a. Drogę, która mimo upływu lat pozostaje marzeniem wielu wspinaczy.

Wolfgang Güllich na Action Directe

***

Od 1984 roku Güllich przesuwał granicę tego, co najtrudniejsze we wspinaniu skałkowym. Wtedy właśnie, w dniu swoich 24. urodzin, poprowadził pierwszą 8b na świecie – Kanal Im Rücken w Altmühltal (południowa Frankenjura). Potem były kolejne przełomowe drogi i stopnie: 8b+ (Punks In The Gym 8b+, 1985), 8c (Wall Street, 1987). A w 1991 roku właśnie Action Directe na niepozornej skałce w lasach Frankenjury.

Güllich, by pokonać kilka dynamicznych przechwytów Action Directe po jedno- i dwupalcowych dziurkach, zastosował do treningu campus, przyrząd wynaleziony w 1987/88 (na ideę urządzenia miał  wpaść Norbert Sandner). Właśnie sukcesy systemu treningowego Güllicha sprawiły, że campus stał się jednym z podstawowych przyrządów w pakerniach wspinaczkowych.

Niemiec Action Directe drogę wycenił skromnie na 8c+, dzisiaj jest niekwestionowaną 9a.

Zapewne w kolejnych latach Wolfgang Güllich poprowadziłby następne wyjątkowe drogi, niestety zmarł 31 sierpnia 1992 roku w wyniku obrażeń po wypadku na autostradzie.

Droga do dzisiaj jest wyzwaniem dla najlepszych wspinaczy. Wystarczy dodać, że mimo niewygórowanej jak na dzisiejsze czasy wyceny – 9a, ma do tej pory jedynie 27* prowadzeń. W 2010 roku pokonał ją Adam Pustelnik, a w 2019 roku Adrian Chmiała.

Jak ważna to droga, świadczy odpowiedź (z filmu o Sperlondze) Alessandro Lambertiego, świetnego włoskiego wspinacza, na pytanie czego żałuje w swojej wspinaczkowej karierze: Action Directe. Włoch był bliski jej poprowadzenia w latach 1999-2000, ale nie udało się.

Aktualna lista zdobywców Action Directe wygląda następująco:

*Z listy wspinaczy z Action Directe w zasadzie należałoby usunąć Richarda Simpsona. Brytyjczyk sprawił, że większość jego najlepszych dokonań zostało w 2010 roku zakwestionowanych, w tym przejście Action. Czytaj: Richard Simpson mało wiarygodny?

**To przejście również należy zakwalifikować do mało wiarygodnych. Wątpliwości pojawiły się jesienią 2019 roku, patrz: Hannes Huch: Dlaczego nie wierzę w przejście „Action Directe” przez Saida Belhaja. Co na to Szwed? Co prawda Said odniósł się chwilę potem do tych zarzutów, jednak czy skutecznie, przekonajcie się sami: LACRUX Climbing Magazine: Said Belhaj odpowiada na wątpliwości dotyczące przejścia „Action Directe”.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Jedyny Polak [12]
    Droga redakcjo, czy Adrian Chmiała nie jest Polakiem?

    14-09-2021
    plitlan