13 sierpnia 2021 14:28

Nowe „Tatry” nr (77) 3/2021

Ukazał się letni numer kwartalnika “Tatry” (3/2021). W zapowiedzi czytamy: “Zapraszamy w podróż przez lato, góry i przyrodę. Na piechotę. Tematem numeru jest bowiem wędrowanie“.

"Tatry" 3/2021

„Tatry” 3/2021 (okładka Marta Rydz-Domańska / ilustracje)

*

Najnowszy numer “Tatr” można zamówić w internetowym sklepie TPN, tam też krótka prezentacja numeru:

Podróże mogą być różne. Biznesowe, gdy zapatrzeni jesteśmy jedynie w okno swojego laptopa. Albo nastawione na zaliczanie celów: sportowych, turystycznych, wspinaczkowych, pereł architektury. Jest jeszcze wiele innych modeli podróżowania. Każdy może mieć swój.

My proponujemy podróż niespieszną. Na piechotę. Nie pędźmy. Zwolnijmy, bądźmy w „tu i teraz”. Wtedy nasze oczy, mózgi i serca odetchną. Dostrzegą więcej.

To może być wędrowanie wakacyjne, długie, górskie. W wysokie góry, dalekie krainy zaznaczone na mapie jedynie zapiskiem hic sunt dracones, odległe kosmosy. Może to być także nasze wędrowanie codzienne, do lasu za domem, do parku, przez łąki. Pod regle z psem. W Tatry. I w „Tatry”.

Podczas wędrówek z kwartalnikiem mamy szansę przebyć Orlą Perć w towarzystwie Łukasza Kosuta, przewodnika tatrzańskiego II klasy i ratownika TOPR, który szczegółowo opisuje najtrudniejszy szlak w Tatrach w ramach naszego cyklu „Szkoła górska”. Tomasz Nodzyński, przewodnik tatrzański I klasy i ratownik TOPR, na konkretnych przykładach – co szczególnie cenne i ciekawe – analizuje błędy górskie, których jego artykuł z pewnością pomoże nam unikać.

W dziale przyrodniczym wraz z Tomaszem Zwijaczem-Kozicą, przyrodnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego, przeglądamy notatki faunistyczne, by dowiedzieć się, co słychać u kozic, świstaków, niedźwiedzi i innych mieszkańców Tatr.

W dziale „Ludzie i rozmowy” zamieściliśmy osobistą impresję Jakuba Brzoski – Nasze życie jest kruche jak skrzydła motyla, poświęconą postaci Vlada Tatarki, świetnego wspinacza i skialpinisty, który 20 lat temu zginął na Ganku. Dopełnieniem jest wywiad z Vladą, córką taternika, która była świadkiem śmierci swojego taty.

Jest również w „Tatrach” wędrówka przez ciekawostki przyrodnicze, przez kroniki wypadków, przez historię i etnologię Podtatrza, przez górskie nowości książkowe. I jeszcze… zresztą przeczytajcie sami.

źródło: TPN
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum