26 sierpnia 2021 14:18

Stefano Ghisolfi przecenia „Bibliographie”!

Dwa dni temu informowaliśmy o wydarzeniu sezonu, drugim przejściu Bibliographie, drogi uznanej przez Alexa Megosa za drugą 9c na świecie. Dzisiaj Stefano Ghisolfi, autor powtórzenia, obszernie pisze o wycenie, proponując jej obniżenie do 9b+.

Yesterday and the day before I wanted to focus more on my journey, the climb and the people around the story of…

Posted by Stefano Ghisolfi on Thursday, August 26, 2021

Bibliographie to 35-metrowa linia, biegnie na prawo od legendarnej Biographie w Céüse (Francja). W 2009 roku projekt obił Amerykanin Ethan Pringle, pierwsze przejście Alex Megos zrobił latem ubiegłego roku.

Stefano pisze:

Kiedy zacząłem patentować Bibliographie, nie potrafiłem wyobrazić sobie, że będę ją w stanie poprowadzić w jeden sezon, wydawało się to niemożliwe, gdy oglądało się film Megosa, jemu zajęło to 60 dni. Rozpocząłem ten projekt planując wracać na niego przez lata. Ale ostatecznie czułem się na niej dobrze od początku. Znalazłem nowy patent na crux (zamieniając ręce) i nowy na drugi crux. W czasie tych 3 miesięcy wspinałem się na niej przez 25 dni i starałem się porównywać ją z Change i Perfecto Mundo, każdego dnia zmieniając zdanie. Na Change poświęciłem mniej więcej tyle samo czasu, a na Perfecto Mundo ciut więcej, ale czuję, że te 3 drogi mieszczą się w tym samym stopniu.

Wiem, że jestem w stanie zrobić 9c, ale droga o takich trudnościach musi być dużo trudniejsza od istniejących 9b+, Bibliographie taka nie jest. To nie znaczy, że chcę pomniejszyć dokonania kogokolwiek, Alexa czy swoje, to ciągle jest niesamowity wyczyn (zwłaszcza pierwsze przejście, wymagające większego zaangażowania psychicznego i fizycznego), ale chcę być szczery co do procesu , jaki przeszedłem na Bibliographie, ponadto to tylko moja opinia, mam nadzieję, że kolejną usłyszymy wkrótce. Byłbym szczęśliwy jako trzeci wspinacz na 9c, ale czuję i wiem, że nim nie jestem (jeszcze) :).

Wiemy, że teraz pełne zaangażowanie w zrobienie Bibliographie deklaruje Sebastien Bouin. Francuz asekurował Ghisolfiego i praca nad drogą idzie Francuzowi sprawnie. Pewnie za chwilę usłyszymy kolejną opinię o trudnościach. Jednak wydaje się, że o powrót do wyceny 9c w przypadku Bibliographie będzie trudno.

Na dzisiaj jedynym światowym 9c pozostaje niepowtórzone Silence Adama Ondry we Flatanger (2017).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum