24 sierpnia 2021 19:42

Stefano Ghisolfi powtarza „Bibliographie” 9c!

Prawie równo rok po otwarciu przez Alexa Megosa Bibliographie 9c w Ceüse, drogę powtórzył Stefano Ghisolfi. I podobnie jak Niemiec, także Włoch pokonał ją rzutem na taśmę, tuż przed powrotem do domu.

[Aktualizacja, 26.08.2021] Stefano wypowiedział się na temat wyceny drogi, patrz: Stefano Ghisolfi przecenia „Bibliographie”!.

***

Jeśli śledzicie profil Stefano, pewnie nie raz trafiliście na filmiki z jego próbami na Bibliographie. Włoch miał chrapkę na francuski ekstrem już od dłuższego czasu. Był zresztą jednym z niewielu z realnymi szansami na powtórzenie tak wyśrubowanych trudności. W końcu droga Megosa to jedna z dwóch 9c na świecie, obok niepowtórzonej do tej pory monumentalnej Silence Adama Ondry we Flatanger (2017). Ghisolfi o swoim przejściu pewnie jeszcze napisze, póki jest czas na świętowanie.

Włoch prezentuje chwyty na Bibliographie:
Kilka słów o samej Bibliographie. 35-metrowa linia biegnie na prawo od legendarnej Biographie. W 2009 roku projekt obił Amerykanin Ethan Pringle, pierwsze przejście Alex Megos zrobił latem ubiegłego roku (ale na drogę jeździł już od 2017). „Niezależnie od wyceny to było dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Było kamieniem milowym w moim wspinaczkowym życiu” – mówił po przejściu Niemiec.

Zobaczcie na filmie:
Bibliographie jest też rodzynkiem w dzienniku Stefano Ghisolfiego. Włoch jest jednym z trzech wspinaczy, którzy „sięgnęli” granicy sportowego wspinania – kiedy i przez kogo ta granica zostanie przesunięta, można tylko gdybać… Póki co warto śledzić poczynania Sébastiena Bouina. Francuz asekurował Stefano podczas finalnego przejścia. I najpewniej będzie chciał powtórzyć sukces Włocha.

***

Ghisofli miał oczywiście solidne podstawy, by próbować 9c. Ma jeden z najlepszych wykazów wśród wspinaczy ze ścisłej czołówki. Jego najtrudniejszymi przejściami przed Bibliographie były dwie linie 9b+; Perfecto Mundo Alexa Megosa w Margalefie (2018) i Change Adama Ondry we Flatanger (2020).

Stefano Ghisolfi na drodze „Erebor” (fot. Sara Grippo)

Poza tym Włoch nie ma sobie równych w kraju. W tym roku otworzył w Arco Erebor 9b/b+, która zyskała status najtrudniejszej włoskiej drogi. Wcześniej poprowadził na swoim podwórku między innymi takie linie jak: Lapsus 9b, One Slap 9b i Qeen Line 9b.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum