5 sierpnia 2021 10:24

Peru: zespół Bielecki-Olszewski-Zieliński onsajtem na „Cruz del sur” [aktualizacja]

Śledzimy nie tylko to, co dzieje się na olimpijskiej arenie, ale też poczynania naszych wspinaczy w Peru. Przypomnijmy, że w lipcu wyruszyła tam wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego, a główną areną działań alpinistów jest dolina Paron (Cordillera Blanca). Mamy kolejne dobre wieści z tego rejonu.

Zgrany zespół Paweł Zieliński, Damian Bielecki i Tomasz Olszewski

Zgrany zespół Paweł Zieliński, Damian Bielecki i Tomasz Olszewski (fot. arch. PHS)

***

Jak informuje PHS, 29 lipca Paweł Zieliński, Damian Bielecki i Tomasz Olszewski poprowadzili w stylu OS słoweńską linię Cruz del sur (7c+, 800 m) na ścianie Sfinksa (La Esfinge, 5325 m n.p.m.). Mimo że Polacy, jak również inni powtarzający, optują za niższymi trudnościami (około 7b/7b+), to podkreślają też nieprzeciętną urodę i klasę drogi.

O szczegółach czytamy na FB Polskiego Himalaizmu Sportowego:

Pierwszego dnia w ramach rozwspinania i rekonesansu ściany chłopaki bardzo sprawnie przechodzą „Drogę Klasyczną” często określaną również jako „1985 Route” (6b, 750m, OS). Po dniu odpoczynku świetnie współpracujący zespół postanawia spróbować swoich sił na pięknej linii „Cruz del sur” wytyczonej przez bardzo mocnych słoweńskich wspinaczy w 2000 roku.

I tak 1 sierpnia zespół pokonuje 6 pierwszych, kluczowych wyciągów drogi (wszystkie w stylu OS) i lekka śnieżyca zmusza ich do i tak planowanego biwaku w ścianie. Po bardzo komfortowym noclegu na skalnych półkach pogoda następnego dnia pozwala dokończyć pozostałe 10 wyciągów i o godzinie 15:40 chłopaki stają po raz drugi na szczycie Sfinksa, prowadząc wszystkie wyciągi w stylu OS!

Wspinanie na "Cruz del sur" 7c+, 800 m, Sfinks, Peru

Wspinanie na „Cruz del sur” 7c+, 800 m, Sfinks, Peru (fot. arch. PHS)

Pierwszymi Polakami, którzy poprowadzili drogę Cruz del sur, byli w 2008 roku Sławek Cyndecki i Karolina Adamowska. Między innymi za to przejście zespół był nominowany do „Jedynki” – nagrody środowisk wspinaczkowych.

Patrz też: Zespół Bielecki-Olszewski-Zieliński pokonuje ścianę Ranrapalki

źródło: Polski Himalizm Sportowy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Graty! [5]
    Grubo grubo grubo! Zastanawia mnie fakt aż takiej przeceny z…

    5-08-2021
    Jerzy.Kolakowski