5 sierpnia 2021 10:35

Peru: pierwsze polskie przejście drogi „Mazohizem” (ED-, M7, 1000 m) na północnej ścianie Ranrapalki

I jeszcze jedno fantastyczne przejście w Peru, gdzie od lipca działa wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego. Tym razem w głównej roli zespół Marcin KraszewskiKrzysztof Zabłotny i pierwsze polskie przejście drogi Mazohizem (ED-, M7, 1000 m). Gratulacje!

Marcin Kraszewski i Krzysztof Zabłotny, Peru

Marcin Kraszewski i Krzysztof Zabłotny, Peru (fot. Krzysztof Zabłotny)

***

Jeszcze w lipcu pisaliśmy o pokonaniu północnej ściany Ranrapalki (dolina Ishinca) przez Damiana Bieleckiego, Tomka Olszewskiego i Paweł Zielińskiego. Teraz  z powodzeniem działali tu Marcin Kraszewski i Krzysiek Zabłotny. 2 sierpnia zespół pokonał w stylu OS drogę Mazohizem (ED-, M7, 1000 m), robiąc przy okazji pierwsze polskie przejście.

Relacja ze strony FB Polskiego Himalaizmu Sportowego:

O godzinie 1:20 zespół wyrusza z bazy na wysokości 5000 m, aby o godzinie 3:20 dotrzeć pod ścianę i rozpocząć wspinanie. Krzysztof i Marcin postanawiają zastosować najbardziej uczciwy podział prowadzenia: jeden wspinacz prowadzi najtrudniejszy wyciąg za M7, a drugi całą resztę ściany. Bardzo szybkie tempo podejścia i wspinania powoduje, że wspinacze po kolejnych dwóch godzinach (o 5:20) zjawiają się pod kluczowymi trudnościami drogi. Zaskoczeni tym faktem postanawiają jednak kontynuować wspinanie bez oczekiwania na wschód słońca. Efektem jest piękne przejście przez Krzysztofa wyciągu za M7, przy świetle czołówki. Nie zwalniając tempa i nie robiąc błędów na kolejnych setkach metrów drogi, zespół gwarantuje sobie przejście ściany w stylu OS w czasie 6:55- na grani podszczytowej melduje się już o godzinie 10:15!

Mimo że od szczytu dzieli ich 30 min łatwego podejścia granią, ze względów bezpieczeństwa decydują się na natychmiastowe zjazdy ścianą południowo-wschodnią. Szybki czas przejścia drogi daje zespołowi okazję do bezpiecznego pokonania zjazdami odcinków najbardziej narażonych na spadające kamienie, jeszcze przed południowymi promieniami słońca, co skutkuje bezpiecznym dotarciem do Longoni w dolinie Ishinka o godzinie 15:55.

Linia drogi "Mazohizem" (ED-, M7, 1000 m), Ranrapalca, Peru

Linia drogi “Mazohizem” (ED-, M7, 1000 m), Ranrapalca, Peru (fot. arch. PHS)

źródło: Polski Himalaizm Sportowy
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum