24 sierpnia 2021 09:35

Nie żyje David Roberts (1943-2021)

W wieku 78 lat zmarł David Roberts, amerykański alpinista, pisarz, który swoją twórczością wywarł ogromny wpływ na wiele pokoleń wspinaczy i zdobywców.

David RDavid Robets, Alaska Range 1967, Revelation Mountains, próba 1. wejścia na Angel, szczyt zdobyto w 1985 (fot. Matt Hale, źródło Boston Globe)oberts, Alaska, 1967 (fot. Matt Hale)

David Robets, Alaska Range 1967, Revelation Mountains, próba 1. wejścia na Angel, szczyt zdobyto w 1985 (fot. Matt Hale, źródło Boston Globe)

***

David zaczął wspinać się w swoich domowych okolicach w Boulder (Colorado). W latach 60. studiował matematykę na Harvardzie (dyplom z 1965 roku) i został tam prezesem Harvard Mountaineering Club, bardzo silnego klubu o wielkich osiągnięciach eksploracyjnych w górach Alaski i m.in. Karakorum.

Przebieg drogi „Harvard Route” na ścianie Wickersham Wall na Denali (zdjęcie lotnicze ze strony earnyourturns.com)

Przebieg drogi „Harvard Route” na ścianie Wickersham Wall na Denali (zdjęcie lotnicze ze strony earnyourturns.com)

Dokonał szeregu mocnych przejść na Alasce. W 1963 uczestniczył w pokonaniu środka wysokiej na ponad 4-kilometry Wickersham Wall po północnej stronie masywu Denali (jej prawy skraj miesiąc wcześniej pokonał zespół z Kanady). Jest to najwyższa ściana Ameryki, uważana też za druga najwyższą ścianę świata, po flance Rupal na Nanga Parbat (dziś droga środkiem ściany nazywana jest Harvard Route).

Przebieg drogi „Harvard Route” na Mt Huntington (fot. Bradford Washburn, Alpine Journal 1966)

Przebieg drogi „Harvard Route” na Mt Huntington (fot. Bradford Washburn, Alpine Journal 1966)

W 1965 pokonał zachodnią ścianę Mount Huntington. Wspaniała, 1200-metrowa droga również została nazwana Harvard Route (Alaska Grade VI, 5.9, A2, lód 70 stopni).

Eksplorował wschodnią część Gór Brooksa i Alaska Range, w tym niedalekie (względem Denali) Kichatna Spires i Revelation Mountains. W tych ostatnich w 1967 roku zdobył 6 dziewiczych szczytów i miał też ogromny wkład w ich nazewnictwo.

Jedną z ważniejszych jego wspinaczek na Alasce było przejście w 1974 roku The Southeast Face of Mount Dickey (Alaska Grade VI, 5.9 A3) w Ruth Gorge. Droga powtórzenie otrzymała dopiero po 30 latach (Steve House i Jim Hollenbaugh).

Po studiach równolegle do wspinaczki kontynuował karierę akademicka i w 1970 zrobił doktorat z filologii angielskiej na uniwersytecie w Denver (1970), a do 1979 był profesorem literatury w Hampshire College (Massachusetts). Tam jednym z jego studentów i wychowanków był Jon Krakauer.

Napisał 32 książki z kilku dziedzin, od alpinistycznych, opisujących jego własne wspinaczki, ale także dokonania innych, przez podróżnicze, po książki o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej czy biografię pisarki Jean Stafford.

Na amerykańskie środowisko wspinaczkowe i literaturę w tej dziedzinie duży wpływ wywarła jego autobiograficzna książka „Mountain of My Fear” (1968) o wspinaczce na Mt Huntington. W 2001 roku National Geographic umieścił tę pozycję oraz kolejne jego dzieło (Deborah”) na liście 100 najlepszych książek podróżniczych.

Polski czytelnik miał okazję spotkać się z jego twórczością, dzięki wydanej niedawno bardzo dobrej biografii Alexa Honnolda („Samotność solisty”), której Roberts był współautorem (wraz z Honnoldem). Podobnie współtworzył też książki z Conradem Ankerem i Edem Viestursem.

Publikował w prestiżowych amerykańskich magazynach: „Outside”, National Geographic, „Alpinist”, „The Atlantic Monthly”.

David Roberts zmarł 20 sierpnia, od 2015 roku zmagał się z rakiem krtani.

Źródła: Boston Globe, AAJ, AJ, Alpinist, NatGeo i źródła własne

Więcej informacji o tej wybitnej postaci znajdziecie w tekstach:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum