Za nami 17. Moc Gór Festiwal

Filmowo i outdoorowo, ale przede wszystkim z dużą dawką uśmiechu, pozytywnych emocji i przypływu adrenaliny. Tak w jednym zdaniu można by wspominać ostatni weekend. Ale pod Tatrami działo się znacznie więcej. Festiwal znów stał się miejscem wyjątkowych spotkań miłośników górskiej przygody.

Moc Festiwal Gór 2021

Moc Festiwal Gór 2021 (fot. materiały prasowe)

***

Nieco odświeżona w tym roku formuła festiwalu zdecydowanie przypadła uczestnikom do gustu. Wpłynęła na to m.in. organizacja Górskiego Pikniku Charytatywnego, który odbył się 27 czerwca na Siwej Polanie. Organizatorzy przy wsparciu uczestników wydarzenia chcieli w ten sposób pomóc 11-letniej Kai Mrugacz z Zakopanego, która walczy z glejakiem mózgu. Piknik odbywał się w tym samym miejscu, w którym usytuowana została meta Tatra Race Run – biegu organizowanego w ramach edycji Pucharu Świata w biegach górskich WMRA. Namioty wystawców, ścianka wspinaczkowa TOPR, wóz strażacki, Mała Akademia Górska PZU, warsztaty z TPN-em, występ zespołu Polaniorze, były głównymi atrakcjami pikniku.

Oprócz tego, dzięki uprzejmości właściciela siłowni Hi Fitness w Zakopanem, odbyła się akcja „treningiem w glejaka”, czyli wspólny trening dla Kai. Podczas pikniku udało nam się zebrać 7784,17zł + 7610zł z licytacji, ale to nie koniec. Licytacje trwają dalej dzięki współpracy z portalem Tatromaniak.pl, gdzie można będzie wylicytować w najbliższych dniach narty Andrzeja Bargiela i gadżety z TOPR. Organizatorzy posiadają w zanadrzu jeszcze nieco materiałów od partnerów, trafią one na licytacje.

Miasteczko festiwalowe, Moc Festiwal Gór 2021

Miasteczko festiwalowe, Moc Festiwal Gór 2021 (fot. materiały prasowe)

Mała Akademia, Moc Festiwal Gór 2021

Mała Akademia, Moc Festiwal Gór 2021 (fot. materiały prasowe)

W ramach Gorskiego Pikniku Charytatywnego odbyła się również wyżej wspomniana Mała Akademia Górska PZU (warto zaznaczyć w tym miejscu, że właśnie PZU czuwało nad bezpieczeństwem najmłodszych uczestników imprezy), na którą złożyły się warsztaty i zabawy dla dzieci. Projekt realizowany był przy wsparciu MKDNIS, PISF, Województwo Małopolskie, Gmina Zakopane, Gmina Kościelisko, Fundusz prewencyjny PZU.

W świetnej atmosferze odbyły się zawody biegowe Tatra Race Run w ramach Pucharu Świata. Zawodnikom na trasie dopisywała pogoda. Poniżej można zapoznać się z wynikami rywalizacji:

Zawody biegowe Tatra Race Run, Festiwal Moc Gór

Zawody biegowe Tatra Race Run, Festiwal Moc Gór (fot. materiały prasowe)

Czymże byłby jednak Moc Gór Festiwal bez konkursu filmowego, stanowiącego jeden z najważniejszych elementów całego wydarzenia. Oto pełna lista tegorocznych laureatów wraz z uzasadnieniami wyborów:

Nagroda Grand Prix schroniska PTTK Morskie Oko została przyznana filmowi „Godspeed, Los Polacos!”.

Adam Nawrot, syn emigrantów do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej odnalazł w opowieściach pokolenia swoich ojców fascynujące wątki. Powrócił do przeszłości, do nieistniejącego już świata i z pomocą archiwalnych materiałów filmowych, telewizyjnych, prasowych, animacji, wizualizacji, dźwięków i muzyki oraz relacji dzisiejszych „Canonades” zrekonstruował go, budując fascynujący film o marzeniach młodych Polaków w latach 70., o zdobyciu najgłębszego kanionu świata i szalejących dookoła wichrach historii.

Moc Festiwal Gór 2021

Moc Festiwal Gór 2021 (fot. Bartek Muracki)

Nagrodę Polskiego Związku Alpinizmu otrzymał film Brenva zimą” w reżyserii Thibauta Sicheta (Francja).

Jury doceniło oryginalny zamysł realizacyjny polegający na utrzymanej w konwencji kina czarno-białego niemal reporterskiej relacji z dramatycznej i niestety zakończonej niepowodzeniem akcji ratunkowej w Alpach. Autorzy filmu zastosowali w nim ascetyczną formę filmową wykluczającą inscenizacje i polegali wyłącznie na oryginalnych materiałach filmowych, co dodało temu obrazowi niezwykły urok. Walory filmu uzupełniają doskonały montaż i oryginalna warstwa muzyczna.

Nagrodę Fundacji im. Andrzeja Zawady dla Najlepszego Filmu Polskiego otrzymał film „Ściana Cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej (Polska).

Film przenosi nas w Himalaje, gdzie pod pretekstem wyprawy na wysoki szczyt autorka otwiera dla widza świat Szerpów, plemienia odwiecznie związanego z górami wysokimi. Autorka, co Jury doceniło w sposób szczególny, zadaje za pośrednictwem jednej rodziny szerpańskiej sobie i widzom pytanie o rolę gór w ich życiu, ryzyko społeczne, jakie niesie za sobą praca tragarza wysokogórskiego oraz zadaje pytania o ich pragnienia i potrzeby. Czyni to, co także Jury bardzo doceniło, z niezwykła wrażliwością i atencją. Film wyróżnia się warsztatem twórczym i doskonałą jakością realizacyjną.

Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego otrzymał film „Kiedy śnieg topnieje” w reżyserii Alekseja Golovkova.

Autor filmu umiejętnie przeciwstawia sobie dwa równoległe wątki pozornie niezwiązane ze sobą. Chaotyczny świat pracującej w sklepie w Rzymie dziewczyny i pełen harmonii i majestatu świat jej ojca, samotnego pasterza reniferów. Wnikliwa obserwacja życia na Syberii we wspaniałym otoczeniu surowej i bezkresnej tajgi skłaniają do refleksji nad miejscem człowieka we współczesnym świecie.

Nagrodę Hotelu Mistral w Gniewinie w kategorii kulturalno-społecznej jury przyznało filmowi Święty chleb w reż. Rahima Zabihi.

Nikt nie decyduje się zostać kulbarem– to po prostu nieunikniona konsekwencja braku innej formy pracy. Od pierwszego ujęcia film trzyma w napięciu, pokazuje nam ogromną siłę i determinację kulbarów, którzy z powodu biedy, głodu i rozpaczy transportują towar przez górskie przełęcze, stawiają czoła wielu niebezpieczeństwom i ekstremalnej pogodzie. Zrobią wszystko, aby pomóc swojej rodzinie i przynieść na stół święty Chleb. Reżyserowi udało się stworzyć bardzo mocny i przejmujący dokument, który zostaje w pamięci długo po zakończeniu filmu.

Nagrodę Specjalną Jury postanowiło przyznać filmowi „Nasze Góry” w reżyserii Kobasa Laksy (Polska).

Historia rodziny wychowującej synów z autyzmem, prowadzącej oryginalną terapię polegającą na wędrowaniu z dziećmi po górach, jest sama w sobie wzruszająca i chwytająca za serce. Twórcy filmu zdaniem Jury w wyjątkowo subtelny i delikatny sposób pokazali niezwykłe uczucie łączące rodzinę, determinację rodziców, miłość i przywiązanie. Dla autorów filmu, co Jury także doceniło, najważniejszy był autentyzm i prostota przekazu.

Nagroda publiczności większością głosów przyznana została produkcji „Opętany” w reżyserii Jakuba Brzosko.

Jury studenckie

„Święty Chleb”. Holy Bread jest zimnym, wyrazistym i bardzo bezkompromisowym obrazem, opisującym życie Kulbari na granicy irańsko-irackiej. Kulbari to ludzie, to zawód i jednoczesne przekleństwo górskich społeczności Kurdów.

Nagroda Jury Młodzieżowego

„Ściana cieni” reż. Eliza Kubarska. 

Do 04.07.2021 wszystkie filmy konkursowe będzie można oglądać za pośrednictwem platformy organizatora – www.mockina.pl. W najbliższy piątek na platformie pojawią się również prelekcje z gwiazdami festiwalu, m.in. Andrzejem Bargielem, Justyną Kowalczyk – Tekieli, czy Kacprem Tekielim.

***

W ramach 17. Moc Gór Festiwalu odbyła się gala Nagrody Taternika im. Jerzego Kukuczki 2021. Lista tegorocznych laureatów prezentuje się następująco:

Za Górskie Dzieło Życia:

Jerzy Wala

Najlepsze przejścia tatrzańskie dla zespołu:

Maciej Ciesielski
Piotr Sułowski
Kacper Tekieli

za pierwsze zimowe przejście non stop łańcuchówki Expander tj. 4 Sprężyn na: Małym Młynarzu, Kotle Kazalnicy, Mnichu i Kościelcu, w dniach 2-4 marca 2021r.

Najlepsze przejścia wysokogórskie sprzed 25 lat otrzymał zespół:

Michał Kochańczyk (kierownik)
Waldemar Soroka (kierownik sportowy)
Andrzej Grotha
Wojciech Litwin
Andrzej Marciniak
Waldemar Siciński
Jan Szulc
Krzysztof Tarasewicz
Władysław Terzeul (Ukraina)
Anthony Tonsing (USA)
Jan Turowiecki
Mirosław Urbanowicz
Andrzej Zieleniewski

za pierwsze wejście dziewiczą granią pn.-zachodnią na Annapurnę I, w październiku 1996 r.

Wyróżnienie w kategorii Najlepsze przejścia wysokogórskie dla zespołu:

Ryszard Pawłowski
Piotr Pustelnik
Krzysztof Wielicki

za zdobycie K2 płn. filarem – 10-14 sierpnia 1996 r.

Pozostaje nam zatem czekać na kolejną edycję wydarzenia, która odbędzie już w przyszłym roku i z pewnością ponownie dostarczy uczestnikom wydarzenia niezapomnianych wrażeń.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum