Wspinanie na Igrzyskach już za tydzień: o czym warto wiedzieć?

Trwają Igrzyska w Tokio. Dokładnie za tydzień, we wtorek 3 sierpnia, na olimpijskiej arenie po raz pierwszy w historii Igrzysk pojawią się wspinacze – centrum zmagań będzie Aomi Urban Sports Park, niedaleko wioski olimpijskiej.

(fot. IFSC)

***

Kiedy?

W dniach 3-4 sierpnia odbędą się kwalifikacje kobiet i mężczyzn w trzech konkurencjach (wspinaczka rozgrywana jest w Tokio w tzw. formacie łączonym lub inaczej trójboju: bouldering, prowadzenie, czasówki). W eliminacjach wystartuje 20 zawodniczek i 20 zawodników. Finały to już 8-osobowe grupy – 5 sierpnia o medale powalczą mężczyźni, a 6 sierpnia kobiety.

Harmonogram startów wspinaczy na Igrzyskach prezentujemy TUTAJ.

(fot. Kimimasa Mayama / PAP / EPA)

Gdzie obejrzeć?

IFSC nie będzie transmitował zawodów na YouTube. W poszczególnych krajach wspinanie na Igrzyskach będzie można śledzić na różnych kanałach. W Polsce to kanały Eurosportu (plus Player) i TVP.

Pełną listę kanałów transmitujących wspinanie na świecie znajdziecie TUTAJ.

Wspinanie na Igrzyskach w pigułce

Zaglądajcie na specjalną stronę poświęconą wspinaniu na Igrzyskach. Tam znajdziecie komplet niusów – łącznie z drogą naszej dyscypliny do Igrzysk i historią zawodów wspinaczkowych w ogóle, zasadami rywalizacji w Tokio oraz pełnym składem wspinaczkowych olimpijczyków (20 kobiet i 20 mężczyzn).

Męska część olimpijskiej ekipy Niemiec, Jan Hojer i Alex Megos:

W 40-osobowej stawce wystartuje na Igrzyskach tylko jedna Polska – Aleksandra Mirosław. O przygotowaniach do Igrzysk i nadziejach związanych ze startem w Tokio przeczytacie w naszej rozmowie z Olą TUTAJ.

***

3 sierpnia 2016 roku uchwałą delegatów 129. Sesji Plenarnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Rio de Janeiro wspinaczka sportowa została włączona do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku (z powodu pandemii Igrzyska zostały ostatecznie przełożone na rok 2021).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum