26 lipca 2021 17:48

Tatrzański Festiwal Biegowy. Marcela Vasinova i Peter Frano zwycięzcami PŚ w biegach górskich

W sobotę w Tatrach rozegrano Puchar Świata w biegach górskich w ramach Tatra SkyMarathon. Zwycięzcami zostali Czeszka Marcela Vasinova oraz słowacki biegacz Peter Frano. W czołówce uplasowali się też polscy biegacze.

Tatrzański Festiwal Biegowy 2021

Tatrzański Festiwal Biegowy 2021 (fot. Jacek Deneka / Ultra Lovers)

***

Już po raz drugi w Kościelisku obył się Tatrzański Festiwal Biegowy. Tym razem impreza ze swoim koronnym dystansem zyskała rangę Pucharu Świata WMRA (Światowego Stowarzyszenia Biegów Górskich). W sobotni poranek na trasę Tatra SkyMarathonu wyruszyli zawodnicy, mierząc się z 40 km i 3 300 m przewyższenia.

Skyrunning w Tatrach

Na półmetku rywalizacji na pierwszym miejscu biegła niepokonana tego dnia Czeszka Marcela Vasinova. Dwie minuty za nią utrzymywała się Katarzyna Solińska – jedna z czołowych biegaczek górskich w Polsce, a minutę za naszą reprezentantką biegła Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii.

Tatrzański Festiwal Biegowy 2021

Tatrzański Festiwal Biegowy 2021 (fot. Idea Photography)

Wśród panów w połowie trasy najszybciej na punkt odżywczy wpadł Raul Criado Sanchez z Hiszpanii. Chwilę po nim pojawili się Słowacy Miroslav Hrasko oraz Peter Frano. Tuż za czołową trojką biegł pierwszy z Polaków – Andrzej Witek. Sytuacja na mecie nieco się zmieniła.

Trudy tatrzańskiego skyrunningu namieszały przede wszystkim w czołówce mężczyzn. Ostatecznie jako pierwszy na metę wpadł Peter Frano (4:30:18), który przed rokiem na tej samej trasie zajął drugie miejsce. Za Słowakiem uplasował się, będący w tym sezonie w doskonałej formie Andrzej Witek (4:34:39) – srebrny medalista mistrzostw Polski w długodystansowym biegu górskim. Trzeci przybiegł Raul Criado Sanchez (4:39:45).

Peter Frano, zwycięzca Tatra SkyMarathon 2021

Peter Frano, zwycięzca Tatra SkyMarathon 2021 (materiały prasowe)

W czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Miroslav Hrasko, Kamil Leśniak, Rafał Bałaś, Dariusz Marek, Robert Faron, Tomasz Koczwara oraz Piotr Wołąkiewicz.

Zwyciężczynią wśród kobiet została Marcela Vasinova – tegoroczna mistrzyni świata w skyrunningu (5:02:08). Na drugim stopniu podium znalazła się Katarzyna Solińska (5:12:36), a podium uzupełniła Charlotte Morgan (5:23:03).

Marcela Vasinova, zwyciężczyni Tatra SkyMarathon 2021

Marcela Vasinova, zwyciężczyni Tatra SkyMarathon 2021 (materiały prasowe)

W TOP 10 uplasowały się kolejno: Katarzyna Wilk, Iren Tiricz, Sylwia Jabłońska, Nicola Paris, Katarzyna Jakieła Rzadkosz, Iwona Górowska oraz Katarzyna Frączysta.

Tatra Trail, czyli górskie bieganie pod Tatrami

Równolegle z koronnym dystansem odbywały się zawody na krótszej trasie – Tatra Trail (19 km, +720 m). Tutaj rywalizacja rozegrała się pomiędzy czołowymi polskimi zawodnikami w biegach górskich.

Na pierwszym miejscu uplasował się Piotr Łobodziński – mistrz świata oraz sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata w towerruningu, czyli w biegu po schodach (1:16:38). Za jego plecami na metę przybiegli Piotr Jaśtal (1:20:13) oraz Dominik Tabor (1:20:58).

Wśród kobiet zwyciężyła utytułowana biegaczka górska Anna Ficner (1:29:47). W czołowej trójce znalazły się jeszcze Iwona Wicha (1:34:24) i Dominika Wiśniewska- Ulfik (1:36:36).

Informacja prasowa interia.pl AB 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum