20 lipca 2021 09:58

17-letni Tanguy Merard i jego pierwsze 9a+: „La moustache qui fâche”

Niektórzy myślą już tylko o olimpijskiej imprezie w Tokio, inni robią życiówki w skałach. 17-letni Tanguy Merard jest jednym z wielu utalentowanych młodych francuskich wspinaczy, którzy mierzą wysoko. Właśnie poprowadził swoją pierwszą drogę 9a+.

***

Łupem Merarda padła La moustache qui fâche, krótka, boulderowa droga rejonu Entraygues (region Hautes Alpes). W przeciwieństwie do sąsiadki, San Ku Kai (przy tej drodze widnieje też kilka polskich przejść), dużo rzadziej powtarzana. Otworzył ją w 2011 roku 16-letni wówczas Enzo Oddo, któremu udało się rozwiązać stary projekt Yanna Ghesquiera. Dopiero trzy lata później padło drugie przejście, La moustache… powtórzył Stefano Ghisolfi – notabene było to premierowe 9a+ w dorobku Włocha (dziś poziom Stefano to 9b+). Później do wąskiego grona dołączyło jeszcze dwóch Francuzów, w 2019 Hugo Parmentier, a w 2020 swoją cegiełkę dołożył Sébastien Bouin. I to by było na tyle.

Rzut oka na niełatwe La moustache qui fâche, z drogą męczy się Adam Ondra:

***

Tanguy Merard regularnie pnie się po drabince trudności. Swoje pierwsze 9a notował w ubiegłym roku – w styczniu 2020 poprowadził Ca chauffe w Seynes, a potem dodał jeszcze dwie dziewiątkowe linie; La prophétie des grenouilles w Fournel i Condé de choc właśnie w Entraygues.

Jednym z głównych projektów młodego Francuza na ten sezon jest Biographie w Céüse.

źródło: Instagram, 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum