27 lipca 2021 14:41

Peru: zespół Bielecki-Olszewski-Zieliński pokonuje ścianę Ranrapalki

W Peru przebywa duża ekipa Polskiego Himalaizmu Sportowego. Po okresie aklimatyzacji zespoły atakują coraz ciekawsze cele. Do takich należy północna ściana Ranrapalki – Damian Bielecki, Tomasz Olszewski i Paweł Zieliński wspięli się środkiem ściany (800 metrów, TD+, OS).

Linia drogi na północnej ścianie Rarnapalca (fot. Paweł Zieliński)

Wspinaczka na szczyt zajęła im około 8 godzin, było to zarazem 1. polskie przejście ściany. Góra Ranrapalca znajduje się w dolinie Ishinca (Kordyliera Biała / Cordillera Blanca).

Damian Bielecki, Tomasz Olszewski i Paweł Zieliński pokonali drogę środkiem ściany Rarnapalca (800 metrów, TD+, OS) (fot. Paweł Zieliński)

Wcześniej w ramach aklimatyzacji zespół również działał w dolinie Ishinca – relacja z profilu Polskiego Himalaizmu Sportowego:

Do wysokości podchodzą ostrożnie, ale już pierwszego dnia wspinania stawiają sobie bardzo wysoko poprzeczkę sportową przechodząc flashem niesamowitą linię Karma De Los Condores 5.11+ na Hatun Ulloc (4400 m) uchodzącą za peruwiańskiego Astromena.

Linia biegnie w doskonałej jakości granicie systemem pięknych rys i zacięć. Droga jest wyjątkowej urody, od samego dołu wymagająca i ciągowa, a oprócz stanowisk nie ma żadnego stałego punktu asekuracyjnego. Warto zaznaczyć, że jest to prawdopodobnie 2. polskie przejście, a główne trudności padają w stylu OS.

Po szybkim odpoczynku chłopaki „aklimatyzacyjnie” wchodzą jeszcze na Urusa (5350 m) oraz na Ishinkę (5530 m) wytyczając swój własny wariant środkiem ściany.

Wspinaczka na „Karma De Los Condores” 5.11+, Hatun Ulloc (fot. Paweł Zieliński)

Swoje pierwsze wejścia i wspinaczki odbyli również pozostali członkowie wyprawy PHS (z grupy, która dotarła do Peru jako pierwsza).

Piotr Rożek, Wojciech Mazik i Dominik Cyran weszli również na szczyty Ishinca i Urus. Na północnej ścianie Ranrapalca działał również zespół Adam Bielecki i Mariusz Hatala. Wspinacze próbowali 1000-metrową drogę Mazohizm ED- 85° (średnio 55°). Niestety po pokonaniu kluczowego wyciągu M7 (styl RK, brak lodu) ok. 80 metrów od grani szczytowej wspinacze podjęli decyzję o wycofie – przyczyną były postępujące objawy choroby wysokościowej u jednego z nich.

Swoich sił na skalnym monolicie Vhaupi Huanca próbowali również Gosia Jurewicz i Józek Soszyński. Z marszu uderzyli na drogę Via Monttrek 5.11a A4, jednak do przerwania wspinaczki skłoniło ich zbliżające się załamanie pogody. Znana ze swoich świetnych, hakowych przejść dwójka przygotowuje się do „ataku” na słynny monolit La Esfinge niepowtórzoną drogą Dions Dihedral A3 – czekamy zatem na dalsze wieści.

Źródło: Polski Himalaizm Sportowy, Polski Związek Alpinizmu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum