20 lipca 2021 08:06

Muchu Chhish Czech Expedition: pogoda hamuje postępy

Świeże opady śniegu hamują postępy wypraw w Karakorum. Po okresie dobrej pogody himalaiści wspinający się na Broad Peak, Gasherbrum II, a także czeska wyprawa na najwyższy niezdobyty dotąd siedmiotysięcznik Muchu Chhish (7453 m), musieli zawrócić do swoich obozów bazowych.

Muchu Chhish

Muchu Chhish w śniegu wygląda jeszcze bardziej imponująco niż zazwyczaj (fot. Muchu Chhish Czech Expedition)

***

Jeszcze przed załamaniem pogody, 16 lipca Pavel Korinek i Tomas Petrecek dotarli do obozu 3 (ok. 6300 m), który ustawili pod 20-metrowym serakiem, 200 m wyżej niż podczas zeszłorocznej próby (wtedy biwak na półce był wyjątkowo niekomfortowy). Z tego miejsca do szczytu do pokonania pozostaje długi odcinek głównej grani.

Planowana linia drogi na Muchu Chhish (fot. FB Muchu Chhish 2020 Czech Expedition)

Przybliżony przebieg drogi na Muchu Chhish, rozrysowany podczas zeszłorocznej wyprawy (fot. FB Muchu Chhish 2020 Czech Expedition)

W nocy rozpętała się śnieżyca, która nad ranem uniemożliwiała wyjście z namiotu. Zespół wyruszył w górę dopiero o 8 rano i jak raportują Czesi:

Po pięciu godzinach mozolnego torowania w śniegu głębokim po pas, zdołaliśmy pokonać zaledwie 250 m.

Panujące na górze warunki okazały się bardzo niebezpieczne, zagrożenie lawinowe wzrosło drastycznie, więc wspinacze zdecydowali się wrócić do namiotu. Dzisiaj powinni dotrzeć z powrotem do bazy, gdzie oczekuje ich reszta członków wyprawy – łącznie Czechów jest pięciu (Pavel Korinek – kierownik wyprawy, Jiri Janak, Lukas Dubsky, Leos Hustak i Tomas Petrecek).

***

To druga próba zdobycia tego siedmiotysięcznika przez Czechów i czwarta w ogóle. W 2014 r. swoich sił próbowali Brytyjczycy z Peterem Thomsonem na czele. We wrześniu 2020 r. śladami Czechów poszli Jordi Tosas i Philipp Brugger (dotarli 200 m wyżej i zawrócili).

Muchu Chhish, znany również jako Batura V, znajduje się w grupie górskiej Batura Muztagh w Karakorum, między dystryktem Gilgit, a doliną Hunza. To najbardziej na zachód wysunięty łańcuch w Karakorum i prawdopodobnie najdzikszy. Muchu Chhish jest najwyższym możliwym do zdobycia dziewiczym wierzchołkiem na Ziemi – wyższy od niego jest tylko położony w Butanie Gangkhar Puensum (7570 m), który jednak pozostaje niedostępny dla alpinistów ze względów religijnych.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że największe trudności na Muchu związane są z orientacją w nieznanym terenie, trudnym wycofem, a przede wszystkim niestabilnymi warunkami i dużym zagrożeniem lawinowym.

Trzymamy kciuki za powodzenie tej ambitnej wyprawy!

Michał Gurgul
źródła: Muchu Chhish Czech Expedition, explorersweb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum