19 lipca 2021 14:00

K2: Zimmerman i Welsted na West Ridge

Po kilku dniach bezwietrznej pogody na K2 dzisiaj nadeszło prognozowane pogorszenie warunków. Ian Welsted i Graham Zimmerman są w bazie, po aklimatyzacji i pierwszym rekonesansie.

Na podejściu pod West Ridge na K2 (fot. Ian Welsted Instagram)

***

Kanadyjsko-amerykański zespół planuje zdobyć szczyt K2 Granią Zachodnią w stylu alpejskim, wszystko postępuje zgodnie z planem. Wspinacze są w dobrej formie i aktualnie czekają w bazie na kolejne okno pogodowe.

Welsted komentuje ostatnie wyjście w górę:

W nocy na wysokości ok. 6000 m zgubiliśmy drogę i natrafiliśmy na pola słabo związanego śniegu (prawdopodobnie lawiniaste). Ponieważ według prognoz mieliśmy tylko jeden dzień dobrej pogody, zdecydowaliśmy się nie iść dalej i zawróciliśmy do bazy. Dobrze, że jesteśmy tutaj na dłużej – po kilku dniach odpoczynku spróbujemy znowu.

Celem zespołu jest piękna i trudno dostępna droga Japończyków z 1981 r. – Zachodnia Grań. Wspinacze stacjonują w swoim obozie wysuniętym ABC, z dala od głównej bazy pod K2. Poruszają się w lekkim stylu, nie planują zakładać obozów i oczywiście wspinają się bez dodatkowego tlenu. Towarzyszy im jedynie mały zespół bazowy.

Pomimo zapowiadanej ciszy medialnej Zimmerman i Welsted zainstalowali w bazie panele solarne i mają dostęp do internetu. Ich poczynania możemy śledzić na Instagramie. Oto kilka ostatnich postów:

Według prognoz kolejne okno pogodowe na K2 ma się otworzyć w czwartek. Wtedy możemy spodziewać się kolejnej próby tego zespołu.

Michał Gurgul
źródła: explorersweb.com, Gripped
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum