26 lipca 2021 06:10

Niewidomy wspinacz Jesse Dufton na „Internationale” (E3 5b)

Niewidomy brytyjski wspinacz Jesse Dufton pokonał drogę Internationale (E3 5b) na klifie Kilt Rock, na szkockiej wyspie Sky.

Jesse Dufton w stylu „non-sight” na Internationale E3 (fot. Molly Dufton)

***

To najprawdopodobniej pierwszy raz, kiedy niewidomy wspinacz spróbował takich trudności. Co ciekawe, sam Jesse Dufton chyba nie do końca zdawał sobie sprawę, że uderza na E3. Zapytany przez dziennikarza magazynu UK Climbing, czy spodziewał się, że podczas tego wyjazdu będzie wspinał się po tak wycenionej drodze, odpowiedział:

Zdecydowanie nie. Ostatnio dobrze mi idzie wspinanie i miałem nadzieję na E2, ale nie myślałem o niczym trudniejszym. O wycenie dowiedziałem się dopiero po zjeździe. Każdy, kto widział „Climbing Blind”, może pamiętać scenę, w której Alastair Lee pyta Molly: „czy kiedykolwiek go okłamujesz?”… Teraz nie mam pewności, czy przed przejściem nie powiedziała mi prawdy, ale na pewno było w tym trochę strategicznego przeoczenia z jej strony. Molly zna mnie bardzo dobrze i najwyraźniej stwierdziła, że jestem w stanie to zrobić. Przyjrzała się drodze ze zjazdu i uznała, że dam radę(…).

Większość pewnie usłyszała o Brytyjczyku po raz pierwszy właśnie dzięki wspomnianemu wyżej, wielokrotnie nagradzanemu na festiwalach, filmowi „Climbing Blind”, w którym reżyser Alastair Lee udokumentował wspinaczkę Duftona na skalną iglicę Old Man of Hoy u wybrzeży Szkocji. W 2019 roku Jesse pokonał ją klasyczną drogą (E1 5b), biegnącą na zachodniej ścianie (więcej o tym przejściu TUTAJ).

Już rok później Jesse Dufton miał już w swoim wykazie dwie linie o trudnościach E2 5c – Forked Lightning Crack w kamieniołomie Heptonstall i Auricle w Bamford. Mamy rok 2021 i znów oczko wyżej – E3.

Oczywiście nie sposób pisać o osiągnięciach Brytyjczyka nie wspominając o jego żonie Molly, która zawsze towarzyszy mu podczas wspinania. Dufton urodził się z genetyczną wadą wzroku, z wiekiem ten stan się pogarszał, co jednak wcale nie zniechęciło go do uprawiania tego sportu. Nieoceniona partnerka plus intuicja, doświadczenie i idealne czucie skały – to chyba klucz do sukcesu tego wspinacza.

źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum