23 lipca 2021 09:13

Jasiek Gurba onsajtem na klasyku Osterwy – „Posledný Sud” IX/IX+

Kolejne świetne przejście tatrzańskie padło łupem Jaśka Gurby (KW Nowy Sącz, Newag, Boulder Zone, Miasto Stary Sącz). 17-latek poprowadził w stylu OS klasyk Osterwy (Tatry Słowackie) – Posledný Sud IX/IX+.

Jasiek Gurba, Osterwa, 2021

Jasiek Gurba, Osterwa, 2021

***

O pokonaniu przez Jaśka drogi Posledný Sud (J. Horváth, J. Linek, 1997 r.) napisał do nas jego tata, Jerzy Gurba:

Jasiek pokonał w stylu OS stary, trudny standard słowackiej Osterwy – Posledný sud, czyli Sąd Ostateczny. Droga liczy pięć wyciągów, wszystkie prowadził Jasiek, a trzy z nich mają trudności IX i IX+.

Jasiek Gurba na kluczowym odcinku drogi "Posledný Sud", Osterwa

Jasiek Gurba na kluczowym odcinku drogi „Posledný Sud”, Osterwa

O tym, jak wymagający Posledný Sud, pisał po swoim przejściu w 2009 roku Jacek Jurkowski. Cytujemy fragment:

Drugi wyciąg to start po niepewnych chwytach, z wysoką wpinką, z groźbą lotu w połogą płytkę. Dalej jest już lepiej, ale i trudniej. Trzeci wyciąg kończyłem na kolanach, kto zrobi będzie wiedział dlaczego… Czwarty wyciąg – kluczowy, po godzinie szamotania się i jednym lądowaniu na półce startowej miałem ochotę na zjazd na dół. Na koniec wyciąg za VII+, piękny.

***

Jaśka w tajniki tatrzańskiego wspinania wprowadził właśnie tata. Posledný Sud nie jest jego pierwszą drogą na Osterwie. W ubiegłym roku poprowadził tam dwie inne trudne linie – Dies Irae IX (lipiec 2020, 2. próba) i Titanic IX- (lipiec 2020, 2. próba). Także w 2020 roku jako pierwszy powtórzył Pasiekę IX+ na Zamarłej Turni.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    ??? [3]
    "Jasiek Gurba onsajtem na klasyku Osterwy" i poniżej w opisie:…

    23-07-2021
    kozi