29 lipca 2021 16:29

Gosia Jurewicz i Józek Soszyński pokonują „Dion’s Dihedral”

Kolejne fajne, bigwallowe przejście duetu Gosia Jurewicz i Józek Soszyński. Zespół przeszedł 600-metrową drogę Dion’s Dihedral (Vl, 5.9, A3) na ścianie Sfinxa (Peru).

Sfinks (La Esfinge, 5325 m).

Sfinks (La Esfinge, 5325 m)

Sfinx (La Esfinge, 5325 m) znajduje się w górach Cordilliera Blanca (Dolina Peron, Peru). Oferuje wspinanie we pięknym granicie.

Dion’s Dihedral (Vl, 5.9, A3, 600 m) biegnie w prawej części wschodniej ściany szczytu. Została wytyczona w 1999 roku przez kanadyjski zespół (Larry Dolecki, Sean Isaak). Linia posiada też przejście klasyczne (5.12b X), dokonane częściowo własnymi wariantami w 2000 roku przez  Patcha Hammonda i Nica Sellarsa.

Józek Soszyński i Gosia Jurewicz na szczycie monolitu La Esfinge (Sfinks)

Józek Soszyński i Gosia Jurewicz na szczycie monolitu La Esfinge (Sfinks)

Polski zespół nie przeszedł drogi klasycznie. Wspinaczka zajęła im trzy dni (24-26 lipca):

Wspinaczka na niej była dość mozolna, wymagająca osadzania dużej ilości drobnego sprzętu, takiego jak birdbeaki, mikrokości, heady i mikrocamy.

Pierwszego dnia Gosia i Józek pokonali 5 wyciągów i zabiwakowali w portaledżu. Drugiego dokończyli trudności, a w nagrodę mogli solidnie wyspać się na wygodnej półce na szczycie filara ograniczającego zacięcie Dion’s.

Trzeciego dnia na lekko, łatwym terenem wspięli się granią na szczyt słynnego La Esfinge 5325 m. n.p.m. i po krótkiej sesji fotograficznej w przepięknym otoczeniu wysokich szczytów Cordillera Blanca powrócili na miejsce ostatniego biwaku. Stąd siedmioma zjazdami osiągnęli bezpiecznie podstawę ściany, tym samym kończąc trzydniową mocną, skalną przygodę.

Małgosia i Jurek to alpiniści z KW Trójmiasto. Mają na koncie wiele znaczących przejść, letnich i zimowych, m.in. Manitua na północnej ścianie Grandes Jorasses, Costa Brava na ścianie Mongejury w dolinie Romsdal (najprawdopodobniej pierwsze zimowe przejście), pierwsze powtórzenie rosyjskiej hakowej drogi 600-metrową ścianą Helvetestinden na Lofotach, Filar Walkera na Grandes Jorasses, zachodni filar Harstadnebby – szczytu u wylotu doliny Litldalen w środkowej Norwegii.

Źródło: Polski Himalaizm Sportowy




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Polski Himalaizm Sportowy [7]
    I młodzi łoją aż serce rośnie. Polski himalaizm jeszcze nie…

    29-07-2021
    łojant