20 lipca 2021 18:22

19 lipca legendarnej „Biographie” 9a+ stuknęło 20 lat

Wczoraj, 19 lipca, Biographie stuknęło 20 lat. Z sentymentem przejście legendarnej drogi w Céüse wspomina jej autor, Chris Sharma.

Chris Sharma na "Biographie" 9a+

Chris Sharma na „Biographie” 9a+ (fot. Jim Thornburg)

***

Sharma na swoim profilu pisze między innymi:

Mija 20 lat od pierwszego przejścia Biographie 9a+ w Céüse (2001). Wspinanie po tej drodze było kamieniem milowym w moim życiu i we wspinaczkowej podróży. Tak naprawdę ta droga pokazała mi, jak bardzo te dwie sfery są ze sobą powiązane. W rzeczywistości wspinanie to coś znacznie więcej niż sport, to sposób na rozwijanie się (stąd alternatywna nazwa Realization) [tak Sharma nazwał pierwotnie drogę – red.].

Teraz, w wieku 40 lat, szaleństwem wydaje się zastanawianie nad tamtym czasem i tym, jak później potoczyły się różne sprawy. Mógłbym o tym mówić bez końca, ale po prostu jestem wdzięczny za to życiowe doświadczenie, za przyjaźnie, które nawiązałem po drodze. I wciąż pasjonuje mnie wspinanie, podobnie jak 20 lat temu!

Kawał historii i młody Chris Sharma:
Chyba nie ma bardziej znanej drogi o tych trudnościach na świecie. Sława i uroda Biographie sprawia, że jest też jedną z najczęściej chodzonych, próbowanych i powtarzanych linii o tej wycenie – obok hiszpańskich klasyków, Papichulo w Olianie i La Rambli w Siuranie.

Historia drogi sięga końca lat 80. XX wieku, wtedy swoją wizję wcielił w życie Jean-Christophe Lafaille, który wytyczył spektakularną linię, długą na jakieś 40 metrów, na ścianie muru w Céüse. Ale swój plan zrealizował tylko połowicznie, poprowadzenie drogi przekraczało wówczas jego możliwości. Zrobił to, i to też nie w pełnym zamyśle pomysłodawcy, Arnaud Petit. W 1994 roku Francuz skończył wspinaczkę w 2/3 wysokości, umieszczając w tym miejscu łańcuch – tak powstało Biographie 8c+.

Z pierwotnym pomysłem Lafaille’a poradził sobie dopiero w 2001 roku Chris Sharma. Po przejściu Amerykanin ochrzcił drogę Realization, potem jednak wrócono do pierwotnej nazwy. Powstało pierwsze 9a+ na świecie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że tak trudne było już wtedy prawdopodobnie również Open Air w Schleier Wasserfall Alexa Hubera. Niemiec otworzył drogę wcześniej, bo jeszcze w 1996 roku, i ocenił jej trudności na 9a. W 2008 jako pierwszy powtórzył Adam Ondra, proponując podwyższenie wyceny do 9a+.

W 2004 roku drugie przejście Biographie zrobił Sylvain Millet. Ważnym momentem w historii drogi było także  przejście Francuza Enzo Oddo w 2010 roku, który jako pierwszy pokonał drogę po obrywie kluczowego chwytu na starcie (wycena 9a+ co prawda pozostała, ale dolny crux jest od tej pory wyraźnie trudniejszy). W 2017 roku padło pierwsze (jak dotąd jedyne) kobiece prowadzenie – należy do Amerykanki Margo Hayes. W sezonie 2018 roku z pokonania francuskiego klasyka cieszył Piotrek Schab.

Margo Hayes na "Biographie" 9a+

Jak dotąd jedyne kobiece przejście należy do Margo Hayes (fot. Matty Hong)

* Od ubiegłego roku obok Biographie biegnie jedna z dwóch najtrudniejszych dróg świata – Bibliographie 9c Alexa Megosa.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum