20 lipca 2021 10:37

Anak Verhoeven wraca do ostrego wspinania w skałach

Rok po kontuzji Anak Verhoeven wraca do ostrego wspinania. Belgijka poprowadziła La Prophétie des grenouilles 9a w dolinie Fournel.

***

Decyzję o przejściu na pełnoetatowe wspinanie w skałach Anak Verhoeven podjęła niedawno, rezygnując definitywnie ze startów na panelu. A właściwie niedawno publicznie o tym napisała, bo myśl o zakończeniu kariery zawodniczej nie przyszła nagle. Belgijka od dawna równolegle startowała w imprezach pucharowych i jeździła w skały. Teraz postawiła już tylko na to drugie – więcej o decyzji Verhoeven pisaliśmy TUTAJ.

Wygląda na to, że po kontuzji palca, jakiej nabawiła się prawie równo rok temu w Verdon, nie ma już śladu. Belgijka napisała właśnie o powtórzeniu Prophétie des grenouilles 9a (dwa tygodnie wcześniej padło pierwsze 8b+ RP i pierwsze 8a+ OS po kontuzji).

Prophétie des grenouilles, pokonującą przewieszenie Rocher des Brumes, otworzył przed laty Yann Ghesquiers, łącząc kilka starszych linii. Przejście Anak jest drugim kobiecym, rok temu na drogę wspięła się Laura Rogora – Włoszce wystarczyły zaledwie trzy próby. Pasaż Ghesquiersa ma też polskie prowadzenia, Marcina Wszołka i Piotrka Schaba.

***

Anak Verhoeven należała do ścisłej czołówki zawodniczek startujących w konkurencji prowadzenie. Ale zawsze była też jedną z najlepiej wspinających się w skałach. Ma za sobą wiele dróg 9a, a na czele jej listy widnieją Sweet neuf  9a+ w rejonie Pierrot Beach (2017) i Joe Mama 9a+ w Olianie (2019).

Anak Verhoeven na „Sweet neuf” 9a+ (fot. Sébastien Richard)

Jedną z jej wyróżniających się dróg jest też belgijski projekt Kraftio 8c+/9a. Do Anak należy pierwsze przejście.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum