9 czerwca 2021 10:53

Japończycy – mistrzowie świata boulderingu. Tym razem Naoki Shimatani

Trudno znaleźć drugą nację na świecie, która miałaby tylu świetnych boulderowców co Japończycy. W liczbie powtarzanych 8C nie mają sobie równych. Duża w tym zasługa najsłynniejszego z nich – Koyamady, który otwiera trudne problemy partiami. A korzystają na tym, na potęgę, jego młodsi rodacy…

Naoki Shimatani i "Babel" 8C

Naoki Shimatani i “Babel” 8C (fot. Instagram Naoki Shimatani)

***

Niełatwo też spamiętać wszystkie nazwiska zdolnych Japończyków. Takim jest z pewnością Naoki Shimatani, 24-latek z miasta Chiba na wyspie Honsiu. Można było o nim usłyszeć przy okazji rozgrywek Pucharu Świata, tymczasem Naoki od dłuższego czasu regularnie kosi także krajowe ekstremy. W maju tego roku powtórzył na przykład dachowy, liczący jakieś 30 ruchów Babel 8C w Shiobara (2007 r.). To jeden z tych głośnych problemów, które wyszły spod ręki Koyamady.

Naoki Shimatani ma też odhaczony inny problem Koyamady – w 2020 roku, także w Shiobara, powtórzył Hydrangeę 8C, o której Daniel Woods (do którego należy pierwsze powtórzenie, i to zrobione dopiero osiem lat od powstania w 2005 r.) mówił: to prawdziwe 8C, z tych trudniejszych, zdecydowanie jeden z najmocniejszych problemów, jakie robiłem”. Teraz jest jeszcze trudniej, bo ułamał się jeden z kluczowych chwytów.

Ma wreszcie Shimatani zrobiony wzorcowy highball Asagimadara 8C w rejonie Mizugaki, wytyczony w 2011 roku przez znanego japońskiego wspinacza, parającego się również tradem, Tokio Muroi.

Na "Asagimadara" 8C

Na “Asagimadara” 8C (fot. Ryuichi Murai)

***

O tym, że bouldering Japończycy mają we krwi, świadczy choćby fakt, że Babel w 2018 roku padł łupem 47-letniego Akiry Waku, który zaczął się wspinać późno, bo dopiero w wieku 35 lat. Ba, rok później Waku przeszedł także Hydrangeę
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum