2 czerwca 2021 10:09

Mateusz Haładaj i ostre wspinanie w Santa Linya. Pada między innymi „Catxasita” 9a/a+

Mateusz Haładaj (Edelrid) pisze na swoim profilu o wiosennych zdobyczach w Santa Linya. W jaskini padła między innymi Catxasita 9a/a+. Więcej o ostatnich miesiącach wspinania w Katalonii już wkrótce w rozmowie z Mateuszem.

Mateusz na "JoeDan" 8c+/9a, Santa Linya

Mateusz na „JoeDan” 8c+/9a, Santa Linya (fot. Wojtek Szulc)

***

To nie była łatwa wiosna. Praca nad wieloletnim projektem w Margalefie, uraz kolana, później zmiana bazy na Santa Linę, a tam niespodziewane zamknięcie rejonu dla wspinaczy już na początku maja. „Czuję frustrację, że znów nie udało mi się skończyć głównego projektu (z nieoczekiwanych powodów), z drugiej strony jestem zadowolony ze świetnej formy po trzech miesiącach intensywnego wspinania” – pisze Mateusz.

Jego głównym celem w Santa była Catxasa 9a+ Chrisa Sharmy (Amerykanin poprowadził projekt Daniego Andrady w 2011 roku), blisko jej zrobienia był już dwa lata temu. Niestety i tym razem się nie udało, przeszedł za to trzy inne mocne drogi.

Pierwsza z nich to wersja wspomnianej CatxasyCatxasita 9a/9a+ pomysłu Toma Bolgera z 2012 roku (w czasie pracy nad Catxasą Brytyjczyk wymyślił, że można połączyć pierwszą część drogi z łatwiejszym wyjściem Fabelitą 8c). „Zdecydowanie jedna z najbardziej brutalnych dróg, jakich próbowałem, nawet z delikatnie łatwiejszą końcówką” – ocenia Mateusz.

Mateusz na "Catxasita" 9a/9a+

Na „Catxasita” 9a/9a+ (fot. Wojtek Szulc)

Poza Catxasitą padły jeszcze: JoeDan 8c+/9a autorstwa Gonzalo Larrochy (2. przejście, zdaniem Mateusza solidna w swojej wycenie, mogłaby mieć nawet 9a), no i autorska kombinacja JoeDan por Fabelita 8c+, o której pisze: „wydaje się jedną z najlepszych i najbardziej logicznych dróg o takich trudnościach w jaskini”.

źródło: 8a.nu, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum