10 czerwca 2021 14:16

Trzy razy „Empath” 9a+: powtarzają Keenan Takahashi, Ethan Pringle i Connor Herson [aktualizacja]

Ethan Pringle powtórzył jedną z najczęściej atakowanych dróg 9a+ w Stanach – Empath w Tahoe. Dzień po nim drogę przeszedł także Connor Herson.

[aktualizacja] Okazuje się, że przed Ethanem i Connorem Empath poprowadził też Keenan Takahashi. To tylko obrazuje skalę popularności drogi w Tahoe.

Ethan Pringle

Ethan Pringle (fot. FB Ethan Pringle)

***

Ethan Pringle pisze:

W 100 procentach naturalną drogę w tych trudnościach i o takiej jakości jest niezwykle trudno znaleźć.

Taka jest właśnie Empath w Tahoe (Kalifornia), jedna z najciekawszych dróg o tej wycenie za oceanem. 20 metrów w granicie, wybierający ciąg w lekkim przewieszeniu po kaloryferach i oblakach. Takie cudo wypatrzył Jimmy Webb, a pierwszy poprowadził Carlo Traversi w ubiegłym roku.

Nic dziwnego, że wkrótce posypały się kolejne przejścia. Empath kusiła jak rzadka która droga, przynajmniej w tamtym czasie. Jeszcze w 2020 z powtórzeń cieszyli się Jimmy Webb, Daniel Woods i Nathaniel Coleman. Wszyscy podekscytowani, nie mogli nachwalić się urody Empath. Woods pisał: “chwyty, skała i ruchy nie z tego świata, wytrzymałość siłowa w najlepszym wydaniu”, Webb z kolei: “jedna z najlepszych dróg nie tylko w Tahoe, ale w całych Stanach”.

Tak prezentuje się tytułowa droga:

Empath Traversi wycenił na 9a+, dla Ethana Pringle droga, przy jego wzroście, innym patencie czy wreszcie przy „przyzwoitych” – jak pisze sam Pringle – umiejętnościach wspinania w rysie i klinowania, wydała się ciut łatwiejsza. Ale Amerykanin dodaje też:

Oczywiście ocena jest tak subiektywna, może różnić się ze względu na wzrost, doświadczenie, warunki i wiele innych czynników. Każde przejście jest inne, każdy wspinacz jest inny, każdy dzień jest inny.

Tu w akcji Connor Herson (ten sam który w wieku 15 lat pokonał klasycznie The Nose na El Capitanie). W jego wykonaniu wygląda na całkiem wkaszalne ;)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum