28 czerwca 2021 20:44

Dreveník i Kalamárka: słowacka alternatywa

Zapewne także i w tym roku nasze skały będą przeżywać oblężenie. Ciekawą alternatywą na weekendowy lub wakacyjny wyjazd mogą być Dreveník i Kalamárka, rejony na Słowacji. Aktualne przewodniki po nich znajdziecie w naszej księgarni.

„Dreveník. Słowackie skały III”, 2019

„Dreveník. Słowackie skały III”, 2019

Drevenik znajduje się na wschodzie Słowacji, w pobliżu słynnego Zamku Spiskiego i jest interesujący ze względu na trawertynowe wieże w Raju, wspaniałe prawie 30-metrowe mury w Pekle i trudne drogi na Červených previsach. Z Krakowa to ok. 3 godziny jazdy (200 km).

Dreveník, położenie

Dreveník, położenie

Drevenik to świetny rejon. Wspinamy się tam w trawertynie, skale z bardzo dobrym tarciem, wieloma dziurami i chwytami o urozmaiconych kształtach. Drogi są dobrze ubezpieczone a asekuracja została na większości z nich wymieniona w ostatnich latach.

W klimatycznym Pekle przeważają drogi o trudnościach 7-9, ale jest też kilka łatwiejszych do pokonania. Červených previsy oferują drogi trudniejsze. A w Raju każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tam wiele łatwych linii dla początkujących a dodatkowo turnie znajduja się stosunkowo blisko od parkingu. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy tradu.

„Kalamárka. Słowackie skały IV”, 2020

„Kalamárka. Słowackie skały IV”, 2020

Kalamárka to jeden z najlepszych rejonów wspinaczkowych na całej Słowacji. Andezytowe skały są schowane w pięknych lasach Poľany w pobliżu miasta Detva (z Krakowa ok. 4 godzin jazdy).

Kalamárka, położenie

Kalamárka, położenie

Wspinaczka tutaj jest bardzo specyficzna. Uwielbiają ją miłośnicy krawądek i rys. Najbardziej atrakcyjna w Kalamárce jest jej magiczna atmosfera i choć czasami w słoneczne weekendy jest tam duża liczba wspinaczy, to kto chce, znajdzie go gdzieś ukrytą skałę i będzie mógł cieszyć się naturą.

Większość dróg jest ubezpieczona ringami, ale od czasu do czasu także na nich można również sprawdzić swoje morale.

Horné skaly, Kalamárka

Horné skaly, Kalamárka

Przewodnik opisuje na 352 stronach 5 rejonów: Horné skaly, Dolné skaly, Južné skaly, Boriakove skaly a Melichova skala, kilka stron poświęconych jest również lodospadom. W sumie zawiera 649 dróg.

Największe rejony to Horné skaly (320 dróg) i Dolné skaly (211 dróg), najbardziej magiczne są Boriakove, wyjątkową atmosferą tchnie również Melichova skala. Nie można zapomnieć o Južnych, gdzie jest wiele łatwych i średnio trudnych dróg.

W książce znajduje się też obszerna historia rejonu, ilustrowana licznymi zdjęciami, wiele ciekawostek i propozycje turystyczne na dni restowe.

W obu przewodnikach teksty są przetłumaczone na język angielski. Pozycje znajdziecie w naszej księgarni:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum