27 czerwca 2021 20:41

Prawdziwa wyrypa na Denali: Gardner, Fabrikant i Hennessey

Mike Gardner, Adam Fabrikant i Sam Hennessey strawersowali w 64-godzinnej akcji Denali, dokonując przy tym pierwszego zjazdu narciarskiego północno-zachodnią granią masywu.

Masyw Denali

Masyw Denali

***

Zespół, wyposażony w prowiant na 3 dni, zestaw do gotowania, mały namiot, adidasy i zestaw do skialpinizmu, wyruszył z bazy na lodowcu Kahiltna. Na Denali (6194 m), najwyższy szczyt Ameryki Północnej, wspięli się słynnym Filarem Cassina.

Denali

Denali

Następnie przetrawersowali do North Summit (5934 m), by rozpocząć zjazd północno-zachodnią granią (North West Buttress). Gardner pisze:

Doświadczyliśmy wszystkiego, od puchu po pas do bardzo technicznego zjazdu w niebieskim lodzie z użyciem dziabek. Zjechaliśmy 4 kilometry aż do końca lodowca Petersa, gdzie przebraliśmy się w adidasy na długi marsz przez tundrę i przez rzeki aż do Wonder Lake.

Panowie dotarli do zaplanowanego miejsca na styk, na 30 minut przed odjazdem ostatniego autobusu. Jaki to kawał wyrypy, wystarczy spojrzeć na mapę masywu… W czasie 64-godzin akcji dali sobie jedynie ok. 5 godzin wytchnienia na Filarze Cassina.

Gardner dodaje:

Przygoda i poczucie niepewności nadają życiu głębię i perspektywę. Wspinaczka w dużych górach to sztuka wyjścia poza arbitralne pojęcia sukcesu i porażki. To łatwe w miejscu, w którym planowanie i przygotowania ustępują miejsca spontaniczności i impulsowi.

W tym sezonie to nie pierwsze ciekawe przejście skialpinistyczne na Denali. Kilka dni temu pisaliśmy o błyskawicznej akcji świetnej Amerykanki. Chantel Astorga dokonała szybkiego, samotnego wejścia Filarem Cassina na Denali i szczytu zjechała na nartach Zachodnim Żebrem (West Rib/Seattle Ramp).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum