21 czerwca 2021 15:03

Chantel Astorga samotnie, szybko i na nartach na Denali

Chantel Astorga dokonała szybkiego samotnego wejścia Filarem Cassina na Denali (McKinley, 6194 m). Amerykanka ze szczytu zjechała na nartach Zachodnim Żebrem (West Rib/Seattle Ramp). Szacun!

Droga Cassina na Denali (McKinley), fot. maxneale.blogspot.com)

Droga Cassina na Denali (McKinley), fot. maxneale.blogspot.com)

Filar Cassina to najwybitniejsza formacja południowej ściany, najwyższego szczytu Ameryki Północnej, została pokonana przez Riccardo Cassina w 1961 roku. Po przejściu drogi Cassin otrzymał depeszę gratulacyjną od prezydenta Johna Kennedy’ego.

Chantel przemknęła przez filar błyskawicznie, wspinaczka zajęła jej jedynie 14 godzin i 39 minut. A przecież Filar Cassina jest wyceniony na 5 w skali alaskańskiej i jest trudny technicznie (V/M5/WI4). Przewyższenie z bazy do szczytu wynosi 2400 m. Standardowy czas wspinania to 3-7 dni.

Trzeba dodać, że rekordowo szybkie przejście tej drogi należy do Colina Haleya. Amerykanin w 2018 roku przebiegł drogę w 8 godzin i 7 minut (od szczeliny brzeżnej do szczytu).

Drogi na Denali (blog.alpineinstitute.com)

Drogi na Denali (blog.alpineinstitute.com)

No, ale Chantel miała na szczycie narty i wykorzystała je w pełni. Dzięki sprzyjającym warunkom zjechała z Denali wzdłuż zachodniego żebra (West Rib/Seattle Ramp).

Czapki z głów!

36-letnia Chantel Astroga jest bardzo doświadczoną alpinistką. Ma na koncie wiele świetnych przejść na El Capitan (np. rekordowe samotne przejście The Nose), dziewiczą zachodnią grań Nilkanth (6596m) w Himalajach Garhwalu (Obscured Perception WI5 M6 A0 70°)  oraz liczne przejścia w górach Alaski i na samym Denali. Np. w 2015 roku współnie z Jewell Lund dokonały pierwszego kobiecego przejścia Denali Diamond (alaskańska 6, 5.9 A3).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum