4 maja 2021 12:03

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky nową drogą na Kangchung Shar [aktualizacja]

Kangchung Shar to jeden z niższych szczytów w rejonie Khumbu (6063 m), jednak wyjątkowo atrakcyjny ze względu na liczącą ok. 1000 m północną ścianę. W ostatnich dniach kwietnia Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky weszli na szczyt od północnej strony i jako pierwsi dokonali trawersu góry z północy na południe. Obaj mają duże doświadczenie w górach wysokich i choć nie ma jeszcze szczegółowych informacji, możemy przypuszczać, że to przejście wysokiej klasy. Czekamy na dalsze informacje.

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky na Kangchung Sha (fot. Zdenek Hák)

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky na Kangchung Shar (fot. Zdenek Hák)

***

Alpiniści zdobyli szczyt, wspinając się ścianą północną [aktualizacja: wyżej prawdopodobnie granią północno-zachodnią], a zeszli na południową stronę góry. Z pierwszych informacji wynika, że wspinaczka w śnieżnym, lodowym i mikstowym terenie była “wymagająca i piękna”.

Gdy Czesi wrócą do cywilizacji, prawdopodobnie poznamy więcej szczegółów. Póki co otrzymaliśmy tylko kilka zdjęć i szczątkowe informacje, jednak już one świadczą o mocnym wspinaniu na tym pięknym sześciotysięczniku.

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky na Kangchung Shar

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky na Kangchung Shar (fot. Zdenek Hák)

W pobliżu Kangchung Shar znajduje się Kangchung Nup (6043 m) – szczyty oddziela przełęcz Kangchung La (5637 m). W 1953 r. podczas aklimatyzacji przed pierwszym wejściem na Mount Everest, szczyt Kangchung Nup zdobył jako pierwszy Edmund Hillary wraz z kilkoma pozostałymi członkami wyprawy.

Pomimo bliskości Kangchung Shar pozostawał oficjalnie niezdobyty do 2016 r., kiedy na szczycie, pokonując grań północno-zachodnią stanęli: Ben O’Connor Croft (UK), Masha Gordon (UK), Joshua Jarrin (Ekwador), Pasang Bhote Sherpa (Nepal) oraz Ang Phurba Sherpa (Nepal). Zespół raportował trudności TD i użył ok. 400 metrów lin poręczowych (z przełęczy na szczyt jest ok. 500 metrów wspinania).

Oficjalnie, bo do 2014 r. szczyt nie znajdował się na liście gór, na które rząd Nepalu wydaje pozwolenia. Niemniej, jak podaje American Alpine Journal, w listopadzie 1984 r. Kangchung Shar zdobył samotnie Franček Knez (Słowenia). Jeszcze w tym samym miesiącu wejście powtórzył, również solo, Brytyjczyk Trevor Pilling. Obaj alpiniści wspięli się na Kangchung La od strony południowej, aby potem wspinać się granią północno-zachodnią.

Według AAJ nie ma informacji co do wcześniejszych udanych wejść od północy. Wcześniejszą próbę zdobycia góry od tej strony podjęli prawdopodobnie Simon Yates i Pau Schweizer, jednak ze względu na niekorzystne warunki, zespół ten przeniósł się również na stronę południową i północno-zachodnią grań (i tu bez powodzenia). W 2019 roku od północy chcieli się również wspinać Brytyjczycy – Paul Ramsden i Jim Hall, jednak zespół również, po nieudanej próbie na Kanchung Nup, zdecydował się ostatecznie zaatakować północno-zachodnią grań, na której dotarli ok. 80 m poniżej szczytu. Drogę „zagrodziła” im i zmusiła do odwrotu gładka, granitowa płyta pokrytą sypkim śniegiem.

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky na Kangchung Shar

Zdenek Hák i Jaroslaw Bansky na szczycie Kangchung Shar (fot. Zdenek Hák)

Z serii faktów historycznych warto również przypomnieć, że Zdenek Hák to alpinista świetny i bardzo doświadczony, który na swoim koncie ma aż dwa Złote Czekany. Oba wyróżnienia otrzymał za wspinaczki z Markiem Holeckiem: w 2017 r. na Gasherbrum I i w 2019 r. na Chamlang.

***

[Aktualizacja]

Czekamy na dokładne topo przejścia. Zdenek Hák poinformował nas, że warunki uniemożliwiały przejście środkiem północnej ściany widocznej na pierwszym zdjęciu (w cieniu, po lewej). Wspinacze zdobyli górę od północy, jednak w górnej partii skorzystali z drogi północno-zachodnią granią, tym samy ukończyli nieudaną próbę Paula Schweizera i Simona Yatesa z 2016 r. Opis tej wyprawy tutaj.

Kangchung Shar

Kangchung Shar. Przybliżony przebieg nieukończonej wspinaczki Paula Schweizera i Simona Yatesa z 2016 r. (fot. Paul Schweizer i Simon Yates / AAJ)

Michał Gurgul
źródła: montagna.tv, desnivel.com, Adventure Alpine Journal
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    czesi [3]
    Jednak - mimo pandemii-da sie ostro łoić w Himalajach. A…

    4-05-2021
    łojant