„Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”

Ukazała się biografia „Wszechmogący”, przedstawiająca postać Andrzeja Zawady, wielkiej indywidualności świata himalaizmu, kierownika zimowych wypraw w góry najwyższe, prekursora himalaizmu zimowego. Jej autorem jest Piotr Trybalski.

„Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”, Piotr Trybalski, 2021

„Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”, Piotr Trybalski, 2021

***

Kim był Andrzej Zawada, człowiek, który był prekursorem wejść na szczyty ośmiotysięczników?

„Jestem stworzony do rzeczy wielkich” – pisał w latach pięćdziesiątych XX wieku. Studiował fizykę i marzył, by zapisać się w historii. Przypadkowy – jak by się wydawało – kontakt z Klubem Wysokogórskim przerodził się w wielką pasję i misję. Zawada chciał wyrwać polski alpinizm z niemocy komunistycznego ustroju, otworzyć dla Polaków Himalaje.

W 1971 roku poprowadził pierwszą polską wyprawę w Karakorum. Podczas wyprawy wspinacze zdobyli dziewiczy, niemal ośmiotysięczny Kunyang Chhish. A potem wydarzyło się coś, co zadziwiło wszystkich. Wbrew opinii pierwszego zdobywcy Everestu, Edmunda Hillary’ego, że „zimą nie da się przeżyć powyżej 7000 metrów”, Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski stanęli na wierzchołku Noszaka (7492 m n.p.m.).

Od tej chwili historia alpinizmu miała być pisana od nowa. I była. Z zimowych wspinaczek Zawada postanowił zrobić lejtmotyw polskiej szkoły himalaizmu.

Charyzmatyczny i przebojowy syn konsula RP i wnuk powstańca styczniowego zręcznie lawirował w PRL-owskiej rzeczywistości, próbując zdobyć uznanie dla własnych pomysłów, wówczas uznawanych za szalone. Przełomowy okazał się 1980 rok. Pod przywództwem Zawady Polacy jako pierwsi stanęli zimą na ośmiotysięczniku i to od razu najwyższym, Mount Evereście. A potem na kolejnych, przez lata całkowicie monopolizując zimowe wspinaczki w Himalajach.

„Jeżeli alpinista pomyśli sobie, że zimą na Everest nie można wejść, to myśl taka nie daje mu spokoju, dopóki nie spróbuje. W człowieku zawsze był pęd poznawczy, prowokujący do stawiania pytań, po czym następowała próba odpowiedzi. To chyba leży u podstaw potęgi umysłu ludzkiego” – twierdził Zawada.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    laurka [4]
    Mam nadzieje, ze to cos wiecej niz kolejna laurka dla…

    19-05-2021
    kanadol