18 maja 2021 18:42

Sasha DiGiulian i Vian Charbonneau na „Logical Progression” 5.13a

Sasha DiGiulian i Vian Charbonneau jako pierwszy kobiecy zespół przeszedł 27-wyciągową drogę Logical Progression 5.13a (7c+) w Meksyku.

Ściana El Gigante (fot. FB Sasha DiGiulian)

Ściana El Gigante (fot. FB Sasha DiGiulian)

Logical Progression znajduje się w Basaseachic National Park (północny Meksyk). Wytyczył ją w 2002 roku zespół w składzie Peter Baumeister, Luke Laeser i Bert van Lint. Droga, z względu na wyposażenie w pełen zestaw spitów, wzbudziła duże kontrowersje. W 2007 roku miało miejsce pierwsze pełne przejście klasyczne za sprawą teamu: Sylvain Millet, Titi Gentet, Arnaud Petit i Stéphanie Bodet.

"Logical Progression", El Gigante, topo

“Logical Progression”, El Gigante

Sasha DiGiulian i Vian Charbonneau spędziły w sumie w ścianie 7 dni (5 dni wspinania, dzień odpoczynku i dzień na zjazdy). Jedynie Sasha pokonała wszystkie wyciągi klasycznie, Vian klasycznie wspinała się na ok. 70%.

W tym miejscu należy dodać, że przejście to odbiega od wzorcowej definicji zespołowego przejścia klasycznego. Dziesiąty wyciąg, o długości blisko 40 metrów, jako pierwsza próbowała poprowadzić Vian. Odpadła, ale doszła do stanowiska. Dziewczyny zdecydowały, że ten wyciąg Sasha przejdzie na wędkę, Vian asekurowała ją z górnego stanowiska.

Sasha DiGiulian na „Logical Progression” (fot. FB Sasha DiGiulian)

Sasha DiGiulian na „Logical Progression” (fot. FB Sasha DiGiulian)

Dla DiGiulian przejście Logical Progression było szczególnym wyzwaniem. Amerykanka zaledwie 8 miesięcy wcześniej poddała się obustronnej rekonstrukcji biodra, a ostatnią z 5 operacji miała zaledwie trzy miesiące temu:

Weszłam w tą wspinaczkę z połowiczną nadzieją na sukces, ale ze 100% pragnieniem by dać z siebie wszystko.

Źródło: FB Sasha DiGiulian
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Media climbingu cd.. [7]
    Duży plus dla redakcji za wychwycenie kluczowego fragmentu z relacji…

    18-05-2021
    jodlosz