8 maja 2021 18:44

Piaskowcowy Szczyrzyc z drogami do VI.5+

Jednym z popularniejszych rejonów piaskowcowych, przynajmniej ostatnio, jest Szczyrzyc w Beskidzie Wyspowym (całkiem niedaleko Krakowa, za Dobczycami). Miejsce opisane zostało w przewodniku „Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorza Rettingera (wyd. I, 2019). Od czasu wydania topo rozwiązano tu kilka kolejnych projektów.

Marcin Opozda na starcie drogi "Diablo" VI.5 (fot. Grzegorz Rettinger)

Marcin Opozda na starcie drogi “Diablo” VI.5 (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Szczyrzyc, a właściwie Diabli Kamień w Szczyrzycu, to przewieszony piaskowcowy mur mierzący nieco ponad 10 metrów wysokości. Zagospodarowali go Jarek „Jarzyn” Dudzic i Paweł Masier. W rejonie znajdziecie około 20 dróg (niestety duża część sztucznych). Poniżej lista tych nowszych, które poprowadzone zostały już po wydaniu przewodnika.

  • Kikimora VI.5+, pierwsze przejście Grzegorz Sowa 2020 (projekt nr 2 w przewodniku, linia ubezpieczona przez Jarka Dudzika)
  • Diablo VI.5, pierwsze przejście Grzegorz Sowa 2020 (projekt otwarty nr 3 w przewodniku, linia ubezpieczona przez Jarka Dudzika)
  • Pycha VI.5+, pierwsze przejście Paweł Masier 2019 (projekt nr 6 w przewodniku)
  • Kawaleria szatana VI.5, pierwsze przejście Paweł Masier 2019 (projekt nr 7 w przewodniku)

W rejonie znajdziecie też trochę boulderów, niemniej ze względu na swoje położenie (na górnym tarasie nad przepaścią) niektóre z nich mają niebezpieczne lądowiska.

Uwaga: skała stoi na prywatnym gruncie, należy się odpowiednio zachowywać.

***

„Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” można nabyć w księgarni wspinanie.pl. Topo obejmuje rejony piaskowcowe (boulderowe i z liną) na obszarze od Cieszyna po Tarnów.

„Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorz Rettinger (wyd. I, 2019)

„Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorz Rettinger (wyd. I, 2019)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum