1 maja 2021 14:21

Philipp Gassner na ciągle trudnej „Action Directe” 9a

Philipp Gassner jako 27.* wspinacz historii poprowadził Action Directe 11 (9a), jedną z najbardziej znanych dróg i ważnych kamieni milowych w historii wspinania skałkowego.

Philipp Gaßner na „Action Directe” 9a (fot. Basti Scheibel)

Philipp Gaßner na „Action Directe” 9a (fot. Basti Scheibel)

Wolfgang Güllich poprowadził Action Directe (Frankenjura) w 1991 roku. Niemiec, by pokonać kilka dynamicznych przechwytów Action Directe po jedno- i dwupalcowych dziurkach, wynalazł w 1988 roku campus i opracował na nim specjalny program treningowy.

To jedna z zaledwie kilku ekstremalnych dróg z czasem zyskująca na wartości. Oryginalnie przez autora wyceniona na XI (wtedy 8c+/9a), obecnie jest niekwestionowanym 9a i swoistym wyznacznikiem skali.

Na pewno wielkim wydarzeniem w historii drogi było jej pierwsze przejście kobiece. Dokonała go w 2020 roku Mélissa Le Nevé.

Mimo upływu lat i wzrostu poziomu wspinaczkowego czołówki, przejście Action Directe nadal jest marzeniem wielu wspinaczy. Także dla 20-letniego Niemca przejście drogi było dużym wydarzeniem:

Jest ikoniczną i ciągle trudną drogą.

Warto dodać, że Gassner ma na koncie problemy 8C (np. Angeschossens Wolf) oraz dwie inne 9a (Marsupilami, Working Class).

Aktualna lista zdobywców Action Directe wygląda następująco:

*Z listy wspinaczy z Action Directe w zasadzie należałoby usunąć Richarda Simpsona. Brytyjczyk sprawił, że większość jego najlepszych dokonań zostało w 2010 roku zakwestionowanych, w tym przejście Action. Czytaj: Richard Simpson mało wiarygodny?

**To przejście również należy zakwalifikować do mało wiarygodnych. Wątpliwości pojawiły się jesienią 2019 roku, patrz: Hannes Huch: Dlaczego nie wierzę w przejście „Action Directe” przez Saida Belhaja. Co na to Szwed?. Co prawda Said odniósł się chwilę potem do tych zarzutów, jednak czy skutecznie, przekonajcie się sami: LACRUX Climbing Magazine: Said Belhaj odpowiada na wątpliwości dotyczące przejścia „Action Directe”.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Action Directe - przejście widmo [13]
    Droga Redakcjo na jakiej podstawie w wykazie przejść dajecie gwiazdkę…

    6-05-2021
    bennyh