30 maja 2021 11:41

Marek Holeček i Radoslav Groh na Baruntse – epopeja zakończona szczęśliwie

Przez ostatnie dni trzymaliśmy kciuki za szczęśliwy powrót w doliny zespołu Marek Holeček i Radoslav Groh. Czesi dokonali świetnego przejścia północno-zachodniej 1700-metrowej ściany Baruntse. Na wierzchołku stanęli 25 maja, we wtorek. Ale pogoda mocno pokrzyżowała im szyki – zmuszeni zostali do pięciu ciężkich biwaków. Huraganowy wiatr, obfite opady śniegu w końcu ustąpiły i Marek z Radoslavem mogli w końcu, w sobotę, rozpocząć zejście. Dzisiaj rano, już z łatwiejszego terenu, powyżej 5500 m zostali zabrani przez śmigłowiec i polecieli do Kathmandu.

Marek Holeček i Radoslav Groh na szczycie Huandoy Norte w 2019 roku (fot. arch. M. Holeček)

Tym samym szczęśliwie zakończyła się epopeja zespołu – w ścianę weszli 20 maja, a właściwy atak rozpoczęli 22 maja. Czesi zapisali kolejną świetną kartę w historii zdobywania Baruntse (7162 m).

Jako pierwsi na głównym wierzchołku Baruntse szczycie stanęli w 1954 roku Nowozelandczycy Colin Todd i Geoff Harrow. Pierwsze polskie wejście na szczyt miało miejsce w 2011 roku (Izabela Czaplicka i Marcin Dudek).

Baruntse i pobliskie szczyty z Ama Dablam (opisy Richard Salisbury, fot. Ryszard Pawłowski, źródło: explorersweb)

Baruntse i pobliskie szczyty z Ama Dablam (opisy Richard Salisbury, fot. Ryszard Pawłowski, źródło: explorersweb)

W 1995 roku, wspinając się od zachodu charakterystyczną formacją na środku zdjęcia (poniżej), pokonała tę ścianę rosyjska wyprawa prowadzona przez Siergieja Efimowa.

Baruntse, ściana NNW (fot. Mára Holeček)

Baruntse, ściana NNW (fot. Mára Holeček)

To zdecydowanie najciekawsze alpinistyczne przejście w tym roku w Himalajach. I kolejna świetna wspinaczka Holečka. Przypomnijmy, że jest on dwukrotnym laureatem Złotego Czekana. Pierwszy otrzymał za przejście na Gasherbrumie w 2017 roku, drugi za Chamlang (2019). Wydaje się, że kroi się trzeci :).

Więcej o sympatycznym Czechu przeczytacie w tekście Marek Holeček – gość 15. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum