2 maja 2021 12:35

Trójmiasto w akcji: Krzysiek Gołębiowski na „Digital System” 8c

Halo, tu Trójmiasto… W zasadzie to Katalonia, ale przejście gdańskie ;). Krzysiek Gołębiowski poprowadził Digital System 8c w Santa Linya. Super prezent na 41. urodziny. Gratulujemy!

Krzysiek ze znajomą w skałach (fot. arch. Krzysiek Gołębiowski)

Krzysiek ze znajomą w skałach (fot. arch. Krzysiek Gołębiowski)

***

O przejściu Krzyśka powiedziała mi Ania, jego żona. On sam by się nie pochwalił, to nie w jego stylu. Od ciężkiej atmosfery covidowych restrykcji Krzysiek uciekł do Katalonii już w marcu. Bez szczególnych oczekiwań, w średniej formie. Jak mówi Ania: „Nie miał nawet pewności, czy rejony wspinaczkowe będą otwarte. Wychodząc z założenia, że co nas nie zabije, to nas wzmocni, zaczął zabawy na swoim ulubionym podwórku – w Santa Linya. Niesiony pozytywną energią znajomych i przyjaciół, w tym Eli i Mateusza Haładajów, wstawił się w Digital System”.

Już sam Krzysiek, zapytany o przejście, mówi:

Cierpliwie słuchałem patentów. Hiszpanie opowiadali, że tu siada pięta, tam kolano, tam masz dokrętkę, tu łapiesz resta itp. Mi nic nie siadało, nic się nie dokręcało. I nagle niespodzianka! Niesiony dopingiem w niedługim czasie zlepiłem kruksa. Znajomy Bastian, po uwiecznionej na filmiku porażce (dla mnie sukcesie, bo udało się wreszcie przejść kluczowe miejsce), skomentował: „Is he happy when falling or… is he just crazy? ;)”.

Jest i wspomniany wyżej filmik:

 

W następnej próbie, po tej z filmowym lotem, Krzysiek urobił całą drogę. Kilka dni przed swoimi 41. urodzinami. A po reście wstawił się jeszcze z sukcesem w Rollito Sharma 8b+, na której walczył, odkąd pamięta, czyli czasu kiedy zaczął jeździć do Santa Linya. Może właśnie dlatego to przejście zapamięta mocniej niż Digital System. „Niemożliwe czasem staje się możliwe” – mówi.

PS Katalońską jaskinię Krzysiek odkrył dla siebie dobrych kilka lat temu. To właśnie tu przeszedł swoją pierwszą drogę 8c – Fabelitę. Wtedy też zaczął współpracę z krakowskim teamem Magda Terlecka – Maciej Oczko, co zaowocowało kolejnymi dobrymi przejściami, w tym między innymi Fish Eye 8c i Mind Control 8c, obie w Olianie.

Uwaga: ważna informacja dla wybierających się do Santa Linya. W tym roku jaskinia będzie zamknięta dla wspinaczy od 1 maja, a nie jak w ubiegłych latach od czerwca.

***

Przy okazji przejść Krzyśka zawsze wspominamy o ważnej dla niego inicjatywie Climbers Against Cancer (CAC), której pomysłodawcą był John Ellison. Celem akcji jest zwiększenie świadomości choroby wśród społeczności wspinaczkowej i gromadzenie środków mających wspierać badania nad rakiem.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum