4 maja 2021 15:07

Kilian Jornet i David Göttler: razem na Everest

Dwie gwiazdy medialne, ale też dwaj wybitni sportowcy, łączą siły pod Everestem. Kilian Jornet i David Göttler – choć nie wiadomo jeszcze dokładnie co zamierzają, to możemy przypuszczać, że będzie to szybkie i interesujące.

***

Hiszpański ultramaratończyk i skialpinista deklarował kilka dni temu, po dotarciu w dolinę Khumbu:

Cieszę się z powrotu w strefę rzadkiego powietrza.

Znając jego wcześniejsze wyczyny możemy przypuszczać, że plany są ambitne. Tym razem Kilian połączy siły z Davidem Göttlerem, przewodnikiem z Chamonix i partnerem wspinaczkowym śp. Ueliego Stecka.

Kilian Jornet i David Göttler planują wspólnie zdobyć Mount Everest

Kilian Jornet i David Göttler planują wspólnie zdobyć Mount Everest (fot. Kilian Jornet)

Aklimatyzacja

Göttler aklimatyzował się już na drodze normalnej, gdzie w ekstremalnie szybkim tempie dotarł na wysokość 6800 m, po czym zbiegł do Pheriche (mijając zmagającą się z COVIDem bazę). Szybki wypad poprzedzały już wcześniejsze biegi i wspinaczki w regionie Chukung.

David Göttler na Lhotse Wall

David Göttler na Lhotse Wall, podczas wyjścia aklimatyzacyjnego (fot. David Göttler)

Tymczasem Jornet dotarł w Himalaje dopiero niedawno. Wcześniej trenował w Norwegii, głównie na nartach. Nie wiemy, czy Hiszpan przygotowywał się do akcji na wysokości (norweskie góry nie oferują takich możliwości), jednak Jornet już wcześniej atakował Everest z niewielką aklimatyzacją. Całe życie spędzone na treningach w górach przygotowało jego organizm do takich wyczynów. Jak podaje Men’s Health, jego VO2 max wynosi niemal niemożliwe 85-90 ml/min/kg, a pojemność płuc jest o 1,5 litra większa niż średnia dla mężczyzny o tym samym wzroście.

Kilian Jornet podczas treningu w Norwegii

Kilian Jornet podczas treningu w Norwegii (fot. Kilian Jornet)

Niepewne plany

Dopiero od niedawna wiemy, że Jornet i Göttler faktycznie połączą siły. Obaj planują wejść na Everest, przypuszczalnie w bardzo szybkim tempie, Zachodnią Granią. Dla Göttlera to niedokończona sprawa, w 2019 r. musiał zawrócić na 100 m przed szczytem. Alpinista wspomina jednak o jeszcze większej liczbie niewiadomych w tym roku.

Pogłoski dotyczące planowanego trawersu Everest-Lhotse nie zostały oficjalnie potwierdzone. Prawdopodobnie sami sportowcy nie wiedzą, jak w trudnej sytuacji pandemicznej i przy stosunkowo krótkim czasie, jakim dysponują, potoczą się ich losy w rejonie Everestu. Niewykluczone również, że z Zachodniej Grani odbiją w kuluar Hornbeina.

Drogi na Everest

Drogi na Mount Everest – widoczna Grań Zachodnia i kuluar Hornbeina (fot. alanarnette.com / Pete Poston)

Michał Gurgul
źródła: explorersweb.com, Kilian Jornet, David Göttler
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum