17 maja 2021 08:01

Jurajskie wykopaliska: Piaseczno, Podzamcze, Doliny Szklarki i Brodła, Kozłowe [aktualizacja]

Niby potencjał jurajskich ścian kurczy się  roku na rok, a i tak nowych dróg regularnie przybywa. Wiele skał jest obecnie eksplorowanych, stąd o nich jeszcze nie piszemy, za to odkopujemy pojedyncze znaleziska z tego i ubiegłego roku (a nawet 2019), o których być może nie słyszeliście.

Jurajskie klimaty , Mirów

Jurajskie klimaty (fot. Grzegorz Rettinger)

***

Skały Nietoperze (Piaseczno) i Kamelot (Kopciówki)

Na początek małe uzupełnienie do poprzedniego niusa z północnych krańców Jury. Do wykazu dodajemy jeszcze dwie drogi. W Piasecznie na kamieniu pod Nietoperzymi rozwiązania doczekał się tej wiosny projekt nr 39, na lewo od Dziczy (patrz: przewodnik „Jura Północna”). Powstał Okruszek VI.5 z autorskim dopiskiem Kuby Kwiecińskiego: „koniec na szczycie, po mantli”.

Tymczasem na Kamelocie, na Kopciówkach (Dolina Wiercicy) Max Wrzask, Piotr Chojnacki i Daniel Jeromin poprowadzili otwarty projekt zaznaczony w „Jurze Północnej” numerem 20. Powstali Trzej muszkieterowie z propozycją wyceny VI.3+.

***

Przenosimy się na Jurę Południową, a tu na popołudniową sesję proponujemy:

Brodło, Dolina Szklarki

W ubiegłym roku na okazałym Brodle, po prawej za kantem głównej ściany, powstał długi na 11 przelotów Tedd Deireadh VI/VI+ z pierwszym przejściem Jakoba Salandera (drogę ubezpieczył Artur „Guma” Pierzchniak).

Gaudynowskie, Dolina Brodła

W miniony weekend na Gaudynowskich poprowadzona została linia zaznaczona w „Jurze Południowej” jako możliwość nr 5, na lewo od Benzaguru – teraz to Zapomniany filar VI.2 (w szóstym ringu łączy się z Benzaguru), autorem jest Kamil Dudek.

Chochołowe i Witkowe, Dolina Szklarki

Tu od 2019 roku podpisane na kamykach są dwie linie, ich autorem jest Robert Kołodziej. Na Chochołowych, w sektorze Baraszki, dokładnie na prawo od Rysy asa, biegnie Szach mat VI.2 (wspólne stanowisko z Rysą asa).

Z kolei na pobliskich Witkowych, dokładnie na Ptasiej Turni, powstało Serce z kamienia VI.2+. Robert mówi o drodze tak:

Biegnie pomiędzy drogami Żółtodziób i Barcelona i oferuje wspinanie na początku w delikatnym przewieszeniu, a dalej pionową płytą z naturalnym ogranicznikiem w postaci sąsiedniej rysy Ornitopresja.

Kręta Baszta, Kozłowe Skały

Na Krętej znaleźliśmy jedną drogę z ubiegłego roku. Artur Kowalczyk poprowadził „krótką formę” (2R) Nieoczekiwana kontrola wagi VI.1+. Linia startuje na lewo od Korby i pazura i dzieli z nią stanowisko.

***

I jeszcze co nieco z Jury Środkowej:

Suchy Połeć, Podzamcze

W 2020 roku na Suchym Połciu przybyły trzy nowości. Wytyczone zostały po lewej stronie od głównej ściany. I tak, patrząc od lewej to: Krucha i groźna V (start po lewej od pierwszego przelotu), Krucha i niebezpieczna V+ oraz Immanuel VI (startuje na tej samej połaci co poprzednie linie, ale potem przechodzi przez komin na główną ścianę, na lewo od Czerwonej gorączki). Autorem całej trójki jest Andrzej Starosolski.

Zaglądajcie też na Project Podzamcze, gdzie Michał „Duży” Czubak regularnie pisze o nowościach. Ostatnio np. o tych bardzo łatwych, w przedziale III+/IV.

***

Jeśli jesteście autorami nowych dróg na Jurze lub słyszeliście o takich, piszcie na adres redakcja@wspinanie.pl. Z góry dziękujemy!

Przewodniki jurajskie można kupić w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum