26 maja 2021 08:17

Jonatan Flor z nowym 9b w Ali Babie: „Picacho”

Jonatan Flor otworzył nowe 9b pod dachem Ali Baby w Rodellarze. Powstało zapowiadane Picacho, pomysł Daniego Andrady sprzed kilkunastu lat.

***

Całkiem niedawno Jonatan Flor poprowadził w Ali Babie Picachi increíble total 9a+, co zapowiadało rychłe rozprawienie się z trudniejszym projektem (patrz: Czy w Ali Babie może powstać jedna z najtrudniejszych dróg na świecie?). Ten projekt nie był wcale pomysłem Flora, ale Daniego Andrady, i to wymyślonym już blisko 15 lat temu. W 2007 roku Andrada mówił o nim tak: „To naprawdę trudne, wiem, bo dużo na tym pracowałem. Trudności są nawet większe od Chilam Balam. Trudno sądzić, że to 9c, a z pewnością coś między 9b a 9c. To mogłaby być najtrudniejsza droga na świecie”

Przy Picacho Jonatan Flor postawił ostatecznie 9b, ale dopisał przy tym:

Ostatnia linia, jaką poprowadziłem w Ali Babie, być może nie była moim najdłuższym projektem, ale najtrudniejszym o tej wycenie, po jakim się wspinałem. Jestem super szczęśliwy, że zrobiłem pierwsze przejście tej niesamowitej linii, stary projekt Daniego Andrady stał się rzeczywistością.

To drugie 9b z autorskim dopiskiem Hiszpana w Ali Babie (w ogóle trzecie, po drodze była jeszcze La Planta de Shiva w Villanueva del Rosario). Pierwsze było Ali Hulk Extension Total sit start w 2019 roku. Choć trudno połapać się w gąszczu tutejszych kombinacji, Flor uważa Picacho za najbardziej logiczną linię przecinającą strop jaskini – łączy boulder Picacho (8B+) z Ali Hulkiem w wersji extension.

Co teraz? Rodellar i sektor El Museo, a tam znów jakiś ekstremalny projekt. Ponoć główny cel Flora na ten sezon.

źródło: Instagram, woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum