27 maja 2021 09:23

A little love story: Giuliano Cameroni powtarza „Off the Wagon low start” 8C+

Giuliano Cameroni po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z wirtuozów boulderowego ruchu. Szwajcar powtórzył właśnie Off the Wagon w wersji low start 8C+ w Val Bavona.

Giuliano Cameroni na "Off the Wagon low start" 8C+

Giuliano Cameroni na „Off the Wagon low start” 8C+ (fot. Rainer Eder / www.rainereder.com)

***

Obrazek Off the Wagon z ustawionym pod nim wozem, z którego się startuje, zna chyba każdy szanujący się boulderowiec. Linia, wynaleziona dawno temu przez Dave’a Grahama i Chrisa Sharmę (znana jako Cart Project), poddała się jesienią 2012 roku Nalle Hukkataivalowi. Fin ocenił trudności na 8C, po kolejnych powtórzeniach stanęło na 8B+ (chodzi o wersję ze stania). Ale zdecydowanie chodziło tu o coś więcej, niż tylko o cyfrę, jak pisał Nalle: „liczby na bok, ten boulder jest czymś naprawdę wyjątkowym”.

Drugą część historii dopisał w 2018 roku młody Shawn Raboutou, dodając start z siedzenia, co wywindowało boulder na poziom 8C+, a więc na sam szczyt szwajcarskich ekstremów. Giuliano Cameroni zrobił teraz trzecie powtórzenie wersji sit, przed nim byli James Webb i Daniel Woods. Ciekawostką jest, że Szwajcar zdecydował się odsunąć stojący pod boulderem wóz – wystartował z tych samych chwytów co w wersji sit, ale zrobił to stojąc na ziemi. Jak mówi: „trudności się nie zmieniają, ale ten sposób pokonania boulderu jest ładniejszy i bardziej logiczny”.

Giuliano nie kryje swojego wyjątkowego stosunku do miejsca i do samego boulderu, na początku pisze między innymi:

Po spędzeniu jakiegoś czasu na tym samym boulderze zaczynają się pojawiać nowe odczucia: z jednej strony czujesz oczywiście frustrację, zwłaszcza jeśli jesteś bardzo blisko sukcesu, ale z drugiej – pojawia się głębsze uczucie łączności z miejscem i skałą, i zaczyna przeradzać się w małą historię miłosną (…).

… a potem opowieść nabiera rumieńców, więcej głębszych przemyśleń Szwajcara na jego profilu.

Tu w akcji na Off the Wagon w wersji 8C+ Jimmy Webb:
Tylko w tym roku Giuliano Cameroni zdążył już powtórzyć dwa ekstremy Jamesa Ephyrę 8C+ w Chironico i La Rustica 8C w Bavonie. Sam też ma na koncie autorskie 8C+ w Szwajcarii, w 2019 wytyczył Poison the Well w Brione.

źródło: Instagram, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum