15 maja 2021 18:33

Fantastycznie w Kusiętach: Gosia Rudzińska przechodzi „Disturbię” 8B

O rewelacyjne przejście boulderowe pokusiła się Gosia Rudzińska (KS Korona, KW Kotłownia). Jej łupem padła Disturbia 8B w Diabelskim Schronisku, w Kusiętach. To pierwsze kobiece 8B w Polsce. Gratulujemy!

Gosia Rudzińska i "Disturbia" 8B, Kusięta

Gosia Rudzińska i “Disturbia” 8B, Kusięta (fot. Magdalena Mac)

***

Przejście Gosi wyróżnia się w na tle boulderowych dokonań naszych dziewczyn, dotąd żadna Polka nie wspięła się na takie trudności. W skrócie wyglądało to tak, że podczas czwartkowego treningu padła życiówka na drążku, czyli pierwsza w życiu szmata, a dziś topowe przejście boulderowe – tytułowa Disturbia 8B. Słowem tydzień pod znakiem rekordów ;).

Gosia komentuje na gorąco:

Dwa lata temu zrobiłam Szatańskie wersety (o tym przejściu przeczytacie TUTAJ – red.), a w zeszłym roku z ciekawości wstawiłam się w start Disturbii. Wtedy słabo to wyglądało, ale zimą tego roku zaczęłam sklejać już po kilka ruchów. Miesiąc temu spadłam z ostatniego ruchu, po czym zepsuł się warun. Przez kilka ostatnich tygodni to była taka trochę walka z pogodą. Dziś wreszcie puściło w 3. próbie.

I dodaje:

W tym wszystkim jest duża zasługa Maćka Oczko i Magdy Terleckiej, którzy zadbali o odpowiedni trening :)

Disturbia to atletyczny problem autorstwa Dominika Kobrynia z 2007 roku. Startuje na prawo od wspomnianych Szatańskich wersetów (8A/A+) i po kilku wybierających ruchach łączy się z nimi. Istnieje też podobnie wyceniona Disturbia extension Łukasza Dudka z 2011 roku (oryginalna linia kończy się w środku dachu, dłuższa wersja zakłada wyjście z groty na pik).

Za jakiś czas być może Gosia skusi się też na wersję extension, teraz jednak – jak sama mówi – pora na inne rejony i trochę liny…

Info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Disturbia [6]
    Super! Gratulacje! Zajebiste jest to jak rozwinęła się przez ostatnie…

    16-05-2021
    Apache