19 maja 2021 08:50

Czy w Ali Babie może powstać jedna z najtrudniejszych dróg na świecie?

Ile jeszcze dróg można upchać pod dachem Ali Baby w Rodellarze? Wydawało się, że nawet na różnej maści kombinacje istnieje jakaś granica, ale w przypadku hiszpańskiej jaskini to chyba niemożliwe. Już kilkanaście lat temu Dani Andrada wpadł na pomysł futurystycznego projektu, który do tej pory nie doczekał się realizacji, a nad którym pracuje teraz Jonatan Flor.

***

Drogi poprowadzone niskim stropem Ali Baby to głównie hybrydowe wspinanie, miks boulderingu z liną. Wszystko łączy się tu ze wszystkim, dodawane są sit starty, przedłużenia etc. Można by uznać jaskinię za miejsce stricte treningowe, ale trzeba też pamiętać, że robione są tu przejścia ważne dla historii sportowego wspinania – choćby to Laury Rogory na Ali Hulk Extension Total sit start 9b. Właśnie ta droga, otwarta przez Jonatana Flora w 2019 roku, wydawała się już najdłuższą i najpełniejszą z możliwych kombinacji, wyczerpującą możliwości Ali Baby. Okazuje się, że wcale nie.

Jonatan Flor otworzył w ostatnich dniach w Ali Babie Picacho increíble total 9a+, ale to tyko przystanek do głównego celu. Jest nim wspomniany na początku pomysł Daniego Andrady, ojca założyciela rodellarowej świątyni mocy – ów projekt łączy boulder Picacho (8B+) z Ali Hulkiem i jego różnymi wersjami extension. Jeszcze w 2007 roku Andrada z rozmachem mówił o swoim projekcie: „To naprawdę trudne, wiem, bo dużo na tym pracowałem. Trudności są nawet większe od Chilam Balam. Ciężko sądzić, że to 9c, a z pewnością coś między 9b a 9c. To mogłaby być najtrudniejsza droga na świecie”.

Jonatan Flor na „Ali Hulk Extension Total sit start” 9b (fot. Javi Pec)

Kiedy powstanie El Picacho i jakie rzeczywiste trudności będzie miała – odpowiedź da najpewniej Jonatan Flor. Hiszpan skomplikowaną siatkę dróg Ali Baby zna jak mało kto. Przeszedł tu większość możliwych kombinacji, w tym wspomniane Ali Hulk Extension Total sit start 9b. Tej wiosny powtórzył także Fin de Ali Hulk extension sit start 9a+ swojego rodaka Jorge Díaza-Rullo.

źródło: desnivel.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum