14 maja 2021 09:19

Cimaï: szósty przystanek na mapie Vintage Rock Tour Seba Bouina

Lubimy te podróże w stylu retro Seba Bouina. Kilka lat temu Francuz wymyślił projekt pod nazwą Vintage Rock Tour, w ciągu tego czasu zaliczył już sześć przystanków – ostatni to Cimaï na południu Francji (Tulon).

Seb Bouin na drodze "Polémiques" 8b+, znanej też jako "Treblinka direct"

Seb Bouin na drodze “Polémiques” 8b+, znanej też jako “Treblinka direct” (fot. Raphael Fourau / www.raphaelfourau.fr)

***

Kiedyś historia wspinania sportowego pisana była na pionowych, ultra technicznych ścianach, a jedną z głównych ról w „rewolucji stopnia i stylu” odegrały francuskie skały. Seb Bouin, kiedy w 2018 roku startował ze swoim projektem, mówił: „Chcę pokazać, jak ewoluowała wspinaczka od pierwszego 7 do 9. Zastanowić się, w jaki sposób te arcydzieła stały się częścią naszej historii i jaki wpływ miały na dzisiejsze wspinanie”.

Przystanek numer sześć na mapie Vintage Rock Tour to Cimaï. Podobnie jak Buoux (wcześniej także „zaliczony” przez Bouina) jeden z topowych rejonów lat 80. i 90. XX wieku.

Bouin o Cimaï (kto był, ten potwierdzi):

Te pionowe ściany z małymi krawądkami są takie techniczne 😅, każdy stopień jest ważny, i jeśli przeoczysz jeden z nich, kilka sekund później wisisz w uprzęży 😁.

Właśnie w takim terenie rodziły się przełomowe przejścia, między innymi pierwsze kobiece 8b w wykonaniu Isabelle Patissier (Sortilèges, 1988), pierwsze kobiece 8b+ zrobione przez Lynn Hill (Masse Critique, 1990) czy pierwsze 8a w stylu OS należące do Antoine’a Le Menestrela (Samizdat, 1987).

***

Poniżej na filmie Seb Bouin opowiada o innym historycznym rejonie, Le Saussois. Jedną z kluczowych ról odegrał tu w latach 80. Jean-Pierre Bouvier, autor między innymi Chimpanzodrome 7c+ (1981), w tamtym czasie jednej z najtrudniejszych sportowych linii we Francji, obok La haine autorstwa Patricka Bérhaulta w La Turbie. Notabene Chimpanzodrome pokonał w tym roku 8-letni Jules Henry. Znak czasów…

I jeszcze jeden akcent VRT – Hugh w Les Eaux Claires, pierwsza 9a we Francji autorstwa Freda Rouhlinga z 1993 roku:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum