16 kwietnia 2021 12:38

Wyprawa narciarska na Laila Peak i Yawash Sar II: Andrzej Bargiel prezentuje ekipę

Kilka dni temu informowaliśmy o nowej wyprawie Andrzeja Bargiela. W ramach projektu HIC SUNT LEONES wybitny narciarz i himalaista planuje wspinaczkę oraz zjazdy narciarskie z sześciotysięczników Laila Peak i Yawash Sar II. Wczoraj odbyła się zdalna konferencja prasowa, na której Andrzej zaprezentował towarzyszącą mu ekipę, harmonogram wyprawy oraz odpowiadał na pytania dziennikarzy i publiczności.

Zespół wyruszy do Islamabadu w najbliższy poniedziałek, 19 kwietnia. Do wyprawy Andrzej zaprosił:

 • narciarza i wspinacza Jędrka Baranowskiego,
 • filmowca i himalaistę Darka Załuskiego,
 • operatora wideo i drona Kubę Gzelę,
 • oraz fotografa Bartka Pawlikowskiego.

Andrzej Bargiel podczas zdalnej konferencji prasowej, 14.04 (fot. Biuro Prasowe Hic Sunt Leones)

***

A tak przedstawia się plan wyprawy:

 • 19-20 kwietnia – wylot do Pakistanu, Warszawa – Islamabad
 • 21 kwietnia – podróż do Gilgit
 • 22 kwietnia – podróż do Shimshal
 • 23 kwietnia – 26 kwietnia – trekking do bazy pod Yawash Sar II
 • 27 kwietnia – 3 maja – czas w bazie / aklimatyzacja – baza pod Yawash Sar II
 • 2 maja planowany atak szczytowy i zjazd z Yawash Sar II
 • 4 maja – 7 maja – trekking powrotny i podróż do Gilgit
 • 8 maja – podróż do Skardu
 • 9 maja – trekking do Saicho
 • 10 maja – trekking do bazy pod Laila Peak
 • 11 maja – 15 maja – czas w bazie
 • 14 maja – planowany atak szczytowy i zjazd z Laila Peak
 • 16 maja – trekking powrotny do Hushe
 • 17 maja – podróż do Skardu
 • 18 – 19 maja – podróż do Islamabadu i wylot***

Jędrek Baranowski

Przygodę z narciarstwem rozpoczął w wieku 5 lat w klubie narciarskim MKS Śmig Zakopane. Szybko zaczął startować w krajowych i zagranicznych zawodach. W 2007 roku wywalczył 9. miejsce na nieoficjalnych mistrzostwach dzieci we włoskim Trofeo Topolino, w nowej wtedy dyscyplinie Kombi Race. W tym samym sezonie zdobył mistrzostwo Polski. Narciarską karierę zawodniczą zakończył w wieku 15 lat (2008). Od tamtej pory swoje zainteresowania skierował w stronę wspinaczki oraz freeride’u.

Jędrek Baranowski na Jarońcu (fot. Łukasz Malinowski)

Jędrek to również świetny wspinacz. W zeszłym roku dokonał 3. przejścia Ministranckich Stygmatów X na Ministrancie w Tatrach, kilka lat temu zapisał na swoje konto 2. przejście Kamikaze X- na Raptawickiej Turni. W 2017 wraz z Darkiem Kałużą wspięli się na słynną drogę Filar Kantabryjski 8a+, klasyczną linię biegnącą zachodnią ścianą Naranjo de Bulnes (Picos de Europa, Hiszpania). Od 10 lat regularnie wspina się w skałach. Jego najlepsze przejścia RP to Doubleoverhead 8c w Adlitzgraben oraz Come Out VI.6+ na Jarońcu.

Przygoda Jędrka z narciarstwem pozatrasowym obfituje w trudne i emocjonujące zjazdy, m.in. Zachód Grońskiego, Czarny Mięguszewiecki Szczyt Wielki, Prawy Abgarowicz, Żleb Szulakiewicza. Do tego trzeba dopisać wiele innych zjazdów – nienazwanych, ale równie wymagających. Filmiki ze zjazdów znajdziecie na jego profilu FB.

Przez ostatnie 3 lata startował w zawodach Freeraid World Qualifier.

***

Dariusz Załuski

Himalaista i reżyser nagradzanych filmów o tematyce górskiej. Dokonał pierwszych wejść na Hagshu (6300 m) w Himalajach Zanskaru oraz Borondo Sar (6800 m) w Karakorum. W swoim dorobku ma pięć ośmiotysięczników: Gasherbrum II (1997), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Mount Everest (2006, 2012) oraz K2 (2011).

Darek Załuski (fot. arch. D. Załuski)

Z większości swoich wypraw przywozi bogaty materiał filmowy. Dzięki temu powstały takie filmy jak: “Przypadki pani Ani” (2001), “Ciao Martina” (2004), “Zimą na Shishę” (2005), “Annapurna na lekko” (2008), “No ski no fun” (2015), „Zimowa wyprawa na K2” 1987/1988 (2017) i „Ostatnia Góra” (2019) – za ten film reżyser zdobył wiele nagród polskich i międzynarodowych. KARAKORAM SKI EXPEDITON to kolejna wyprawa Bargiela, w której Załuski będzie mu towarzyszył.

***

Kuba Gzela

Utalentowany 23-letni filmowiec. Mówi o sobie: samouk-freelancer. Od ponad 10 lat z powodzeniem filmuje sporty ekstremalne. Jego prace pojawiają się kinach, Internecie i na festiwalach górskich, freeride’owych oraz rowerowych. Fascynuje go nie tylko narciarstwo, ale również inne sporty outdoorowe, w tym rowery.

Kuba Gzela (fot. Marek Ogień)

Do swoich osiągnięć filmowych zalicza obrazy krótkometrażowe: rowerowy „NS Bikes Mafia” czy „Arigatou” – impresja o wyjeździe Andrzeja Bargiela do Japonii w 2019 roku. W tym samym roku Kuba towarzyszył również Andrzejowi podczas wyprawy na Mount Everest – wszystkie materiały filmowe publikowane w mediach społecznościowych były jego autorstwa. Prowadzi studio filmowe gzela.eu, które od 2009 roku wyprodukowało ponad 250 filmów, realizowanych w różnych miejscach świata: w Europie, Kanadzie, Nepalu, Chinach, Japonii czy odległej Nowej Zelandii.

***

Bartek Pawlikowski

Młody, zdolny fotograf mieszkający na Podhalu. W swoich pracach skupia się głównie na górskim i sportowym lifestyle’u. Podkreśla, że to właśnie w tym czuje się najlepiej. Fotograficznego rzemiosła nauczył się sam. Jest jednym z globalnych fotografów firmy Salomon. Współpracował również ze znanymi markami sportowymi oraz rowerowymi z całego świata.

Bartek Pawlikowski (fot. arch. B. Pawlikowski)

Prowadzi własną firmę Pawlikowski Media, zajmującą się produkcją fotograficzną i filmową. Prace Bartka były wyróżniane na międzynarodowych konkursach, m.in. CVCEPhoto czy Photo of the Year największego portalu rowerowego na świecie Pinkbike. Zdjęcia publikuje w różnych czasopismach.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  ciekawa ekipa [2]
  wiekszosc ekipy to ludzie od "image'u". niestety, media spolecznosciowe "zaoraly"…

  18-04-2021
  kanadol