1 kwietnia 2021 10:32

Wspinanie w programie III Igrzysk Europejskich Kraków 2023

Trudno sobie wyobrazić wielką sportową imprezę bez kibiców… W przypadku zbliżających się Igrzysk w Tokio postawiono na kompromis, sportowców dopingować będą mogli tylko Japończycy, a ceremonia startu sztafety z ogniem olimpijskim (sztafeta wystartowała 25 marca) odbyła się w ogóle bez udziału publiczności – taką decyzję w związku z trwającą pandemią podjął rząd Japonii (szczegóły TUTAJ). Miejmy nadzieję, że za dwa lata podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie trybuny wypełnią się już po brzegi międzynarodowym tłumem.

***

IFSC i Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) wydały właśnie oświadczenie o włączeniu wspinania do programu III Igrzysk Europejskich – te odbędą się w Krakowie w czerwcu 2023 roku (w tym samym roku, ale jesienią, wspinaczka zagości też XIX Igrzyskach Panamerykańskich w stolicy Chile, Santiago).

Igrzyska Europejskie to stosunkowo młoda impreza. Rozgrywana jest co cztery lata, Kraków będzie dopiero trzecim gospodarzem. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku w Baku, druga w 2019 w Mińsku. Poza naszą dyscypliną w Krakowie swój debiut będzie miał też triathlon.

Póki co, czekamy na debiut wspinania na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (23 lipca – 8 sierpnia, rundy wspinaczkowe rozegrane zostaną w dniach 3-6 sierpnia). W gronie wspinaczkowych olimpijczyków jest także Ola Mirosław. A pełną listę wspinaczy z olimpijskim awansem (w sumie 20 zawodniczek i 20 zawodników) znajdziecie TUTAJ.

źródło: IFSC
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum