17 kwietnia 2021 13:28

15-letni Tom Pearce prowadzi „Divine Moments of Truth” E9 6c

Z podwórka brytyjskiego tradu. 15-letni Tom Pearce poprowadził Divine Moments of Truth E9 6c w Kay Nest (Yorkshire).

Tom Pearce zapina na kluczowej krawądce (fot. Alastair Lee / Brit Rock Film Tour)

***

O dziecięcych rekordach słychać coraz częściej, ale głównie w sportowym wspinaniu. Trad to kompletnie inna działka, tu juniorskie dokonania to pojedyncze przypadki. Tym większe wrażenie robi ostatnie przejście Toma Pearce’a. 15-latka zaledwie, który w dodatku przyjemność z prowadzenia dróg w skałach odkrył dopiero w ubiegłym roku (mimo że pierwsze wspinaczkowe kroki stawiał już w wieku 5 lat).

Divine Moments of Truth Tom zaczął patentować w marcu br., stwierdzając, że przy odpowiednich warunkach jest szansa na przejście kluczowej partii. Tę 20-merową czują, trikową drogę (asekuracja z kostek i skyhooków) jako pierwszy przeszedł w 2015 roku Franco Cookson, oceniając trudności na E10 7a. Dwa lata później pierwsze powtórzenie zrobił Mark Rankine, który znalazł dynamiczny sposób na “obejście” niewdzięcznej sekwencji po krawądkach i zdecydował się postawić przy drodze E9 6c.

Przejście Toma Pearce’a jest dopiero drugim powtórzeniem. Młody Brytyjczyk dodał przy okazji coś od siebie – a mianowicie wyjście bardziej na wprost (już bez dodatkowej asekuracji), poprzednicy trawersowali na końcu w lewo.

Nie bez znaczenia było samo miejsce… Tom mówi:

Kay Nest to prawdopodobnie najpiękniejsze miejsca na wrzosowiskach. Odizolowane, gdzie wszystko dookoła żyje; ćwierkające ptaki, króliki skaczące w słońcu, strużka wody z pobliskiego strumienia. Wszystko, czego można chcieć od jednego miejsca. Może dlatego byłem tak spokojny przed przejściem. Po prostu usiadłem na kilka minut i wystartowałem.

Samo przejście zostało udokumentowane przez ekipę Posing Productions i znajdzie się w jednym z filmów pokazywanych podczas tegorocznej trasy Brit Rock Film.

źródło: FB Posing Productions, ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum