29 kwietnia 2021 10:44

To była długa podróż: Po 10 latach Alex Johnson staje na topie „The Swarm” 8B/B+

To była długa i niełatwa podróż, ale się udało. 14 marca tego roku Amerykanka Alex Johnson zakończyła trwającą 10 lat przygodę z The Swarm 8B/B+, pięknym klasykiem Buttetmilks (Bishop, Kalifornia).

***

Na początku kwietnia Alex Johnson napisała: „dziś kończę 32 lata. Pierwszy raz przystawiłam się do tego boulderu, kiedy miałam 21 lat(…). Ten boulder, w zasadzie highball wysoki na 7 metrów, to przepiękne The Swarm. Przewieszona linia po krawądkach wymyślona przez Matta Bircha w 2005 roku. Oryginalnie wyceniona na 8B+, powtarzający stawiają 8B/B+ lub 8B.

Podobne wieloletnie, ciężkie batalie zdarzają się wśród wspinaczy całkiem często. Nie każdy je mentalnie wytrzymuje, Alex Johnson się udało. Wielokrotna boulderowa mistrzyni USA, w przeszłości odnosząca też sukcesy na pucharowych zawodach, mająca wreszcie wiele cennych przejść boulderowych, jeździła (z przerwami) na The Swarm od 2011 roku.

Wtedy się jeszcze nie udało. The Art Of Failure, 2016 rok:

 

Można się tylko domyślać, co czuła, kiedy w 2015 roku na topie stanęła 13-letnia Ashima Shiraishi, pierwsza w żeńskiej stawce, zarazem pewnie na długo pozostanie najmłodszą pogromczynią tego klasyka. Potem była szybka piłka w wykonaniu Alex Puccio (Amerykance wystarczył ledwie jeden dzień) i wreszcie trzecie kobiece przejście w wykonaniu Katie Lamb.

Takie przeprawy mogą nieźle dać w kość, ale jak musi smakować nagroda…

Dress for success 💁‍♀️(fot. arch. Alex Johnson)

źródło: Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum