2 kwietnia 2021 09:18

Sébastien Berthe i „Tarragó” (240 m, 8b+) w jeden dzień

Niedawno Sébastien Berthe ostro zawalczył na jednej z długich, wzorcowych dróg Oliany, Mind Control 8c – droga padła fleszem. Teraz Belg wraca do wielowyciągowego wspinania, zostaje w Katalonii i obiera kierunek Montserrat.

Belg na „Tarragó” 240 m, 8b+ (fot. (fot. Julia Cassou / JuliaCassou.com)

***

Wielowyciągowo Seb Berthe wspina się doskonale. Wiele razy pisaliśmy o jego klasowych i superszybkich górskich przejściach. Tym razem wybrał Montserrat, a tam na początek sieknął Tarragó (240 m, 8b+). Sieknął dosłownie, wystarczył mu jeden dzień.

Belg pisze między innymi:

Proces odkrywania i próby przejścia trudnej wielowyciągowej drogi w jeden dzień zawsze wiąże się z wieloma przygodami i może być wyczerpujące. Tak było i tym razem: loty przyprawiające o zawał serca, złamane chwyty…

Mimo dość łagodnej cyfry (w  mojej opinii) musiałem naprawdę zawalczyć na kluczowym wyciągu, który jest długi i techniczny. Oddałem kilka prób i pomyślałem, że tym razem się nie uda przez brak energii, ale jakoś znalazłem sposób na dojście do łańcucha, ale walcząc ze zmęczeniem (…)

Tarragó to stary projekt obity jakieś 20 lat temu przez Davida Tarragó, a uklasyczniony jesienią 2013 roku przez braci Ikera i Eneko Pou. Pierwsze powtórzenie zrobił trzy lata później Edu Marín. Przy okazji Hiszpan pokusił się też o wytyczenie trudniejszej wersji – Tarragó Plus. A mianowicie połączył dwa wyciągi, czwarty (8a) i piąty (8b+), efektem czego powstała 55-metrowa długość w trudnościach 8c.

***

Teraz Sébastien Berthe poluje na Arco Iris (8c+, 200 m). To spektakularna, ultratechniczna droga sąsiadująca z Tarragó. Jej autorem jest Edu Marín:
źródło: FB Seb Berthe 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum