2 kwietnia 2021 09:18

Sébastien Berthe i „Tarragó” (240 m, 8b+) w jeden dzień

Niedawno Sébastien Berthe ostro zawalczył na jednej z długich, wzorcowych dróg Oliany, Mind Control 8c – droga padła fleszem. Teraz Belg wraca do wielowyciągowego wspinania, zostaje w Katalonii i obiera kierunek Montserrat.

Belg na „Tarragó” 240 m, 8b+ (fot. (fot. Julia Cassou / JuliaCassou.com)

***

Wielowyciągowo Seb Berthe wspina się doskonale. Wiele razy pisaliśmy o jego klasowych i superszybkich górskich przejściach. Tym razem wybrał Montserrat, a tam na początek sieknął Tarragó (240 m, 8b+). Sieknął dosłownie, na rozpatentowanie i przejście wystarczył mu jeden dzień.

Belg pisze między innymi:

Proces odkrywania i próby przejścia trudnej wielowyciągowej drogi w jeden dzień zawsze wiąże się z wieloma przygodami i może być wyczerpujące. Tak było i tym razem: loty przyprawiające o zawał serca, złamane chwyty…

Mimo dość łagodnej cyfry (w  mojej opinii) musiałem naprawdę zawalczyć na kluczowym wyciągu, który jest długi i techniczny. Oddałem kilka prób i pomyślałem, że tym razem się nie uda przez brak energii, ale jakoś znalazłem sposób na dojście do łańcucha, ale walcząc ze zmęczeniem (…)

Tarragó to stara linia otwarta przez Davida Tarragó, a uklasyczniona jesienią 2013 roku przez braci Ikera i Eneko Pou. Pierwsze powtórzenie zrobił trzy lata później Edu Marín. Przy okazji Hiszpan pokusił się też o wytyczenie trudniejszej wersji – Tarragó Plus. A mianowicie połączył dwa wyciągi, czwarty (8a) i piąty (8b+), efektem czego powstała 55-metrowa długość w trudnościach 8c.

***

Teraz Sébastien Berthe poluje na Arco Iris (8c+, 200 m). To spektakularna, ultratechniczna droga sąsiadująca z Tarragó. Jej autorem jest Edu Marín:
źródło: FB Seb Berthe 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum