3 kwietnia 2021 12:57

Projekt wejścia na Dhaulagiri nową drogą

Słowak Peter Hámor i dwóch Rumunów, Horia Colibășanu oraz Marius Gane, planują tej wiosny wejść na Dhaulagiri. Podobnie jak w 2019 r. zespół spróbuje wytyczyć nową drogę na północno-zachodniej grani.

Biała Góra ponad doliną Kali Ghandaki (fot. Peter Hámor FB)

***

To druga próba tego zespołu na niezdobytej dotąd północno-zachodniej grani Dhaulagiri. Wcześniejsza zakończyła się niepowodzeniem (wiosną 2019 r.), alpiniści musieli zawrócić już na wysokości 5600 m ze względu na złe warunki.

To doświadczony i mocny zespół. Peter Hámor zdobył już wszystkie 14 ośmiotysięczników (wszystkie oprócz Mount Everest bez butli z tlenem), a Horia Colibășanu ma na swoim koncie 9 ośmiotysięczników (“bez tlenu”), w tym Dhaulagiri.

I tym razem wspinaczka odbędzie się w stylu “beztlenowym”. Alpiniści rozpoczęli już etap aklimatyzacyjny w rejonie Annapurny. Peter Hámor pisał niedawno:

Aklimatyzację umilają nam piękne widoki. Oddycha się dobrze, mięśnie pracują, a czerwone krwinki się pomnażają.

Warto przy tej okazji zerknąć na kilka zdjęć z ostatnich dni, które Słowak udostępnił na swoim profilu (podpisy oryginalne):

Annapurna I, Annapurna South, Hiunchuli I Machapuchare (fot. Peter Hámor FB)

Roc Noir i wschodnia grań głównego szczytu Annapurny I, widziane ze szczytu Thorung Phedi (fot. Peter Hámor FB)

Manang (fot. Peter Hámor FB)

Chulu West i Chulu Central (fot. Peter Hámor FB)

Annapurna II (fot. Peter Hámor FB)

Gangapurna (fot. Peter Hámor FB)

Bez tlenu i ze szminką na ustach

Na Dhaulagiri wspina się również 82-letni Carlos Soria oraz Estefania “Stefi” Troguet , 28 letnia Andorka, która w 2019 r. zdobyła bez wspomagania dodatkowym tlenem Manaslu i Nanga Parbat. I tym razem planuje się wspinać “bez tlenu”, a latem zamierza zdobywać kolejne szczyty w drodze po beztlenową Koronę Himalajów, Broad Peak oraz K2. Troguet jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, gdzie jej znakiem charakterystycznym stała się czerwona szminka (czerwone usta są też logo dekorującym jej stronę).

Estefania “Stefi” Troguet w EBC pod koniec marca (fot. Estefania Troguet FB)

Michał Gurgul
źródła: abenteuer-berg.de, peterhamor.com, stefitroguet.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Dhaulagiri [4]
    Nie wiem kim dokładnie jest autor notatki Michał Gurgul. Ale…

    4-04-2021
    łojant